banner421
banner461
banner195

Nevşehir'de 1 Mart Muhasebe Günü Açıklaması!

Türkiye’de 26 yıldır kutlanan 1 Mart Muhasebe Haftası nedeniyle basın açıklaması yapan Nevşehir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (NSMMMO) Başkanı Oruç IRMAK;

Nevşehir'de 1 Mart Muhasebe Günü Açıklaması!

banner143
banner134
Nevşehir  Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığından

Türkiye’de 26 yıldır kutlanan 1 Mart Muhasebe Haftası nedeniyle basın açıklaması yapan Nevşehir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (NSMMMO) Başkanı Oruç IRMAK;

3568 sayılı yasamızın TBMM’ne sevk edildiği tarih olan 1 Mart’ı “Muhasebe haftası” olarak kutlamaya karar verilmiştir. 85 Odaya kayıtlı 93 bin meslek mensubu 22 bin stajyer ve 150 bin büro çalışanı ile sayısı 260 bini aşan onurlu meslektaşlarım için önemli bir gündür.

Muhasebe meslek camiası, Türkiye’de, işletmeden çıkar bekleyen çalışanların, sermayedarların, yatırımcıların ve hatta devletin haklarının, güvencesini sağlayacak, tarafsız tek meslek örgütüdür.

Büyük küçük tüm kuruluşların başarıyı yakalamasının tek yolu gelir gider kayıt işlemlerinin ve denetimin düzenli bir şekilde izlenmesidir. Bütün bu çalışmaları istikrarla yürüten meslektaşlarım, kuruluşların bütçesinde, yerel ekonomide ve dolayısıyla ülke ekonomisinin kalkınmasında önemli bir pay sahibidir.

Bilinmelidir ki sağlıklı bir muhasebe sistemi kurmadan işletmelerin gelişimi, uluslararası alanda rekabet güçlerini artırmaları mümkün değildir. İş dünyası muhasebecileri sadece vergi beyannameleri düzenleyen kişiler olarak görme anlayışından vazgeçerek, bizlerden daha fazla alanda yararlanmaları gerektiği olgusunu kabul etmekten başka çaresi yoktur. Muhasebe için yapılan harcamaların sadece cezalardan korunmak için değil, işletmenin karlılığını ve verimliliğini artırmak için yapıldığını görecektir.

            Böyle önemli bir görevi ifa ederken karlılaştıkları zorlukların aşılması için; sorunlarımızın iyi dinlenip, doğru analiz edildiği çözümcü bir devlet politikasına ihtiyaç vardır.

Müşterisinin işlemiş olduğu mali suçtan dolayı müteselsilen sorumlu tutulan başkaca bir serbest meslek erbabının olmadığı bir gerçektir. Başta, 3568 sayılı kanunun 4 nolu tebliği olmak üzere mükerrer 227. Madde hükümlerinin yeniden ve acilen gözden geçirilmesi kaçınılmazdır.

Köprünün her iki ucununda yükünü taşıyan bu meslekte, yaşanacak DAHALAR varsa bu camia hepsini yaşamaya hazırdır. Yeter ki başta iş dünyası olmak üzere kurum ve kuruluşlarımızdan, hak ettiği değeri görebilsin.

Bütün sorunlar dâhilinde görevini aksatmadan yapma mücadelesi içerisinde bulunan bütün meslektaşlarımın, ailelerinin ve iş dünyasının Muhasebe Haftasını kutlarım

 

SMMM Oruç IRMAK

Oda Başkanı


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.