banner461
banner195

Nevşehir'de 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

Nevşehir Lisesi tarafından hazırlanan "24 Kasım Öğretmenler Günü" kutlaması Kapadokya Kültür Merkezinde yapıldı.

Nevşehir'de 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı
24 Kasım 2015 Salı 16:58

banner143
Nevşehir'de Öğretmenler Günü Kutlandı
İlgili Galeriye Git
banner134
Nevşehir Lisesi tarafından hazırlanan "24 Kasım Öğretmenler Günü" kutlaması Kapadokya Kültür Merkezinde yapıldı.

Kutlama programına Nevşehir Valisi Mehmet CEYLAN, Nevşehir Milletvekilleri Mustafa AÇIKGÖZ, Murat GÖKTÜRK, Jakem Komutanı j. Albay Şemsiddin ÇETİN , Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf KAYA, daire müdürleri ,okul müdürleri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunması ile başlayan programda Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI’nın "24 Kasım Öğretmenler Günü" mesajı okundu. Nevşehir Lisesi Öğretmenlerinden Mustafa Demir Öğretmenler adına  bir konuşma yaptı.

     Protokol konuşmaları çerçevesinde İl Milli Eğitim Müdürü Osman ŞİMŞEK günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yaptı;


Toplumların insan kaynaklarını belli bir program çerçevesinde eğiten öğretmenlerdir. Bu anlamda öğretmenlik, dünyanın her yerinde, milletlerin geleceğini inşa eden belki de en önemli ve en onurlu bir mesleğin adıdır. Toplumda telkin gücü en fazla olan öğretmenler, etraflarındaki binlerce hatta milyonlarca genç beynin şekillenmesinden, onlara milli bir ülkü verilmesinden, her öğrencisine sahip olduğu medeniyet tasavvurunu nakşetmek ve örnek insan olmak gibi bir sorumluluğunun sahibidirler. İnsan çok çabuk unutabilen, bütün güzellikleri ve erdemleriyle beraber, yanlışlıklara düşebilen, iyilikleriyle birlikte hataları da olan varlıktır. Bu yüzden onun eğitimi doğumla birlikte başlayıp, çok yönlü olarak ölümüne kadar sürmektedir. Sürekli telkine, sürekli doğruyu-yanlışı öğrenmeye, eğitime ve rehberliğe ihtiyacı vardır. Bu rehberliği ve eğitimi toplumlarındaki insana sürekli hizmet olarak verenlerde öğretmenlerdir.
     Öğretmenlik mesleği diğer mesleklerde olduğu gibi kesin çizgilerle sınırları ve kuralları belirlenebilecek bir meslek değildir. Öğretmenliğin evrensel bazı kuralları olmakla birlikte bütün toplumlar ve ülkelerde uygulanabilecek genel kabul görmüş standartları bulunmamaktadır. İşte öğretmenliğin bir sanat olduğu bu temel yaklaşımın sonucudur. Onun için kendine öğretmen sıfatını yakıştıran her kişi öncelikle “sen bakmasını bil de dikende gül gör! Dikensiz gülü herkes görür” diyen Mevlana gibi bakış açısına sahip; “Bir kez gönül yıktınsa, bu kıldığın namaz değil, yetmiş iki millet dahi, elin yüzün yumaz değil” diyen Koca Yunus gibi gönül yapıcı; “Ölmek kaderde var, bize ürküntü vermiyor; lakin vatandan ayrılışın ızdırabı zor” diyen Yahya Kemal Beyatlı gibi vatan sevdalısı ; “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım; Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? şaşarım!” diyen Akif gibi hürriyet tutkunu; “ hayatta en hakiki mürşit, ilimdir, fendir” diyerek bizlere “ muasır medeniyeti yakalamak ve onu geçmek gibi bir hedef gösteren Başöğretmen Atatürk gibi bir ülkü insanı olmalıdır.
     Konuşmama Büyük Önder Atatürk’ün şu sözleri ile son veriyorum. “Lütfen bugünün evlatlarını yetiştirin, onları memlekete, millete, faydalı uzuvlar yapınız; bunu sizden istiyorum ve rica ediyorum.” diyerek konuşasını bitirdi.

     Daha sonra Nevşehir Valisi Mehmet CEYLAN günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı ve öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı.
Nevşehir Lisesi öğrencisi Şahnüer EVGİN “Öğrenci Gözüyle Öğretmen” konulu kompozisyonunu okudu.
     Mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreni akabinde Nevşehir Lisesi öğrencilerinin oratoryosu ile devam etti.
     Emekli öğretmenlere Hizmet Şeref Belgeleri Nevşehir Valisi Mehmet CEYLAN tarafından takdim edildi.
    Nevşehir Lisesi Öğrencisinin okuduğu şiir ile devam eden program yine Nevşehir Lisesi Öğrenci Korosunun okuduğu türkülerle devam etti.
    Program katılımcılara verilen kokteyl ile sona erdi.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.