banner461
banner195

Nevşehir'de Afganlı Mülteciden Geçici Bir Hayat

Türkiye'ye iltica ederek Nevşehir'de yaşayan Afganistanlı Nimetullah Farhadi'nin içler acısı yaşam öyküsü aslında zulümden kaçanların ortak noktalarını en güzel şekilde anlatıyor...

Nevşehir'de Afganlı Mülteciden Geçici Bir Hayat
04 Haziran 2014 Çarşamba 19:39

banner143
banner134

 Nevşehir'de geçici bir hayat :Yaşama İsteğim Kalmadı

Nevşehir'deki Nimetullah Farhadi de, 2 yıldır dosyasında bir gelişme olmayan Afganlardan biri. Afganistan'daki kabileler arası savaştan kaçarak Tahran'a gitti. Eşi Parvin de ailesiyle birlikte, aynı sebeplerle Tahran'a kaçmıştı. Tahran'da evlendikten sonra, İran'da ikamet tezkeresi bile alamadıkları için, BM'ye iltica başvurusunda bulunmak üzere Türkiye'ye kaçtılar. 

En küçüğü 2, en büyüğü 13 yaşlarında dört çocukları var. İki kızları okula gidiyor, Türkçe öğreniyor. Ancak Türkçe'nin ne kadar süre işe yarayacağını bilmiyorlar. Yarın ya da birkaç yıl sonrası, onlar için belirsiz… İltica başvuruları kabul edildikten sonra dosyaları dondurulmuş; ne zaman sürecin yeniden başlayacağını, hatta başlayıp başlamayacağını bilmiyorlar. Hayalleri, Parvin'in iki ablasının yıllar önce iltica ettiği Kanada'ya gitmekti. Ancak şimdi tek istedikleri, herhangi bir ülkede yerleşik hayata geçebilmek, çalışma izni, sağlık sigortası gibi güvenceler altında, bir ülkenin vatandaşı olarak kendilerine bir gelecek kurmak.

Parvin'in üç yaşındaki oğlu Muhammed Hüseyin'de ileri seviyede kansızlık var.

Afgan göçmenlerin sayısı 3 milyona yaklaştı

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, dünyada 3 milyona yakın Afgan mülteci ve sığınmacı var. Türkiye'de de 9565 Afgan sığınmacı yaşıyor. Çoğu Afganistan'dan kaçarak İran üzerinden Türkiye'ye girmiş. Ancak Türkiye, doğusundaki ülkelerden gelen sığınmacıları mülteci olarak ülkede tutmuyor. Sebebi, BM sözleşmesini imzalarken koyduğu coğrafi çekince.

Türkiye'ye kaçan Afganlar, Bmmyk'ya başvurarak iltica talebinde bulunuyor. Diğer tüm ülkelerden gelen göçmenler gibi onlara da önce sığınmacı statüsü veriliyor. Ardından iltica talepleri inceleniyor, kabul edilenler üçüncü bir ülkeye gitmek için bekliyor. Ancak bu bekleyiş, Afganlar için uzun sürüyor.

Afganlar Türkiye'de mülteci olamıyor

Aralarında 7 yıldır Türkiye'de statü bekleyen de var, 2 yıl önce mülteci statüsü almış ancak üçüncü ülkeye gönderilmemiş olanlar da… Kendilerine haksızlık yapıldığını, bekleme sürelerinin diğer ülkelerden gelen göçmenlere göre çok daha uzun olduğunu söylüyorlar.

Türkiye genelinde yaşadıkları 52 uydu kentten gelerek başlattıkları eylem süresince 30 göçmen açlık grevine girdi, dudaklarını dikti… Grev, polis müdahalesinin ardından sona erdi, dudaklarındaki dikişler zorla çıkartıldı.

Afgan sığınmacılar, Bmmyk önündeki çadırlarda yemeklerini yapıyor, çamaşırlarını yıkıyor

Şimdi Bmmyk binasının önünde yaklaşık 100 Afgan sığınmacı, çadırlarda kalarak eylemlerine devam ediyor. Sesleri duyulana kadar oradan ayrılmamaya kararlılar. Al Jazeera'ye konuşan Afganlar, Bmmyk yetkililerinin kendilerine "Eğer sizin için bir şey yaparsak, dünyanın her yerinde sığınmacılar bunun işe yaradığını görür ve eylem yaparlar" dediğini söylüyor. Umutları yok, ancak geleceklerindeki belirsizlik ve Türkiye'de yaşadıkları kötü koşullar sebebiyle, yapacak başka bir şeyleri kalmadığını söylüyorlar.

Kaynak: [Al Jazeera - Osman Baytürk]

      Aljazeera.com.tr

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Kardeşlik görevimiz - 4 yıl önce
NEVŞEHİR'İMİZİN gayri menkul zenginlerimizin başta aile reisi plak üzere,aile fertlerine acilen iş vermeleri gerekir.Zekatı tam verme,faizi ye,ondan sonra da kuraklık var,bu sene rahmet gecikti de.Allah Teala biriktirdikleri altınlar kızdırıkıp vücutları dağlanacak,işte biriktirdiğiniz denilecek.buyuruyor.
Avatar
ALLAH SORAR - 4 yıl önce
NEVŞEHİR'İMİZİN gayri menkul zenginlerimizin başta aile reisi olmak üzere,aile fertlerine acilen iş vermeleri gerekir.Zekatı tam verme,faizi ye,ondan sonra da kuraklık var,bu sene rahmet gecikti de.Allah Teala biriktirdikleri altınlar kızdırılıp,vücutları dağlanacak,işte biriktirdiğiniz denilecek.buyuruyor.
Avatar
allah rızası - 4 yıl önce
imkanı olan değerli nevşehir li kardeşler,lütfen kendinizi bu insanların yerine koyup, allah rızası için yardımlarınızı esirgemeyin. iş verin, aş verin, zekatlarınızı verin yardım edin bu din kardeşlerimize.allah kimseyi vatansız ve sahipsiz bırakmasın.vatanımızı milletimizi her daim korusun.
Avatar
acı - 4 yıl önce
zenginlerimiz kendi hemşehrisine acımıyoki hele hele bunlara dönüp bakmaz.
Avatar
. - 4 yıl önce @Kardeşlik görevimiz
sen mal mısın kardeş??
Avatar
ahmet - 4 yıl önce
afganlı, afganistanlı dediğimiz insanların büyük çoğunluğunu güney türkistanlı türkmen ve özbekler oluşturmaktadır ve bu dini, dili bir kardeşlerimiz kurtuluş savaşı zamanında kollarındaki bilezikleri dahi satarak anadoluya yardım için yollamıştır. peki biz ne yapıyoruz: sadece kendi cebimizi düşünüyoruz. allah sonumuzu hayretsin...