banner461
banner195

Nevşehirde Ahilik haftası kutlamaları başladı

Nevşehir’de Ahilik haftası kutlama etkinliği düzenlenen törenlerle başladı.

Nevşehirde Ahilik haftası kutlamaları başladı
12 Mayıs 2015 Salı 14:34

banner143
Nevşehir de Ahilik haftası kutlamaları başladı
İlgili Galeriye Git
banner134

 Nevşehir’de Ahilik haftası kutlama etkinliği düzenlenen törenlerle başladı.

Nevşehir Valiliği önündeki Atatürk Anıtına Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsmail Ördü’nün çelenk koyması ile başlayan törende daha sonra büyük önder Atatürk ,silah arkadaşları ve tüm şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı söylendi.

Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, , Nevşehir İl Jandarma  ve Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Metin Alkaya , Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç,Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Seyit İnce,  meslek odalarının başkan ve yöneticileri ile çok sayıda davetli topluluğu katıldı.

Ahilik Haftasının açılışında konuşan Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsmail Ördü,  kardeşlik,birlik, beraberlik ve güzel ahlak  olarak Ahilik Kültürünün en iyi bir şekilde özetlenebileceğini belirtti. Ördü şöyle konuştu; “ Birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhu içerisinde hareket edildiğinde esnaf ve sanatkarlarımızın aşılamayacak hiçbir engelin olmadığına yürekten inanıyorum. Bu ruhun da Nevşehir’de halen yaşatıldığını ve var olduğunu geçtiğimiz günlerde Nevşehirli esnaf ve sanatkar kardeşlerimiz  bir kez daha ortaya koymuşlardır. Böylesine önemli bir kültürün yaygın bir şekilde ele alınması için düzenlenen Ahilik Haftası kutlamalarını ,bu yıl kapsamını tüm ilçelerimize yaydık,Bu yönde Ahilik Haftası boyunca tüm ilçelerimizde farklı etkinlikler düzenlenecek.” Dedi.

Törende daha sonra Ahilik Haftası Kutlama Komitesi tarafından Nevşehir’de  yılın Ahisi olarak seçilen Avanos ilçesine bağlı Özkonak beldesinde 60 yıldan beri kahvehane işletmeciliği yapan 82 yaşındaki Osman Uyar’a plaketi Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan tarafından takdim edildi.

Yılın Ahisi olarak seçilen Osman Uyar’a Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’de kahve fincanı takımı takdim etti. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ey oğul - 3 yıl önce
bu ahilik farmal gibi lerin sivil toplum kuruluşumu (kahvede başka kahveye giden lere basar küfürü)( oğlu ahmet de ona çekmiş hasid)