banner461

Nevşehir'de deprem korkuttu!

Kırşehir ilçesi Çiçekdağ’da akşam saatlerinde meydana gelen deprem Nevşehir’de de hissedildi.

Nevşehir'de deprem korkuttu!
10 Ocak 2016 Pazar 23:15

banner143
banner134
Kırşehir ilçesi Çiçekdağ’da akşam saatlerinde meydana gelen deprem Nevşehir’de de hissedildi.


Arda arda 5 kez meydana gelen Kırşehirdeki deprem özellikle Nevşehir Merkez, Gülşehir, Ürgüp, Avanos ilçelerinde yoğun hissedildi.

Esenyurt Mahallesi'nde binanın 6’ıncı katında oturan Ahmet Yeşiltaş isimli vatandaş, saat 19.40 sıralarında deprem meydana geldiğini ve evdeki bazı eşyaların sallandığını söyledi. Kanepenin saniyeler içerisinde hareket ettiğine şahit olduklarını ve kısa süreli endişe yaşadıklarını anlattı. 
Bu akşam merkez üssü Çiçekdağ olan 5.0 şiddetinde meydana gelen deprem Nevşehir ve ilçelerinde de hissedildi. On dakika içerisinde üç kez sarsıntıyı hisseden Nevşehir’de bazı vatandaşlar evden dışarı çıktıklarını belirtirken kimi vatandaşlar ise iş yerlerinden dışarı çıktıklarını söylediler.


İÇ Anadolu Bölgesi bu akşam merkez üssü Kırşehir'in Çiçekdağı İlçesi olan, yarım saat içinde peşpeşe meydana gelen  Richter ölçeğine göre 5.0, 3.6 ve 3.5 büyüklüğünde üç depremle sallandı. Kırşehir'in yanı sıra Ankara başta olmak üzere bir çok ilde hissedilen, ilk belirlemelere göre can kaybı ve hasara neden olmayan deprem, korku ve paniğe neden oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü'nün merkez üssünü Kırşehir'in Çiçekdağı İlçesi'ne bağlı Hacıduraklı Köyü olarak saptadığı depremler saat 19.26, 19.40 ve 19.57'de meydana geldi. Yerin 12 kilometre derinliğinde meydana gelen saat 19.26'daki 3.6 büyüklüğündeki ilk depremi, saat saat 19.40'da yerin 15 kilometre derinliğinde meydana gelen 5 büyüklüğündeki deprem izledi. Kırşehir, Kırıkkale ve Ankara'da şiddetli olmak üzere Yozgat, Çorum, Nevşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri'de de hissedilen bu depremin ardından saat 19.57'de yerin 13 kilometre derinliğinde 3.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

İlk belirlemelere göre merkez üssüne yakın bazı yerleşim merkezlerindeki eski evlerde duvarlarda çatlakla dışında hasara neden olmayan depremler, kısa süreli korku ve paniğe neden oldu.

Depremin merkez üssü Hacıduraklı Köyü muhtarı Sami Yıldırım, kendisine telefonla ulaşan DHA muhabirine, ilk depremin hafif ikincisinin çok şiddetli olduğunu söyledi. Yıldırım, Yıkılan ev yok. Bazı evlerde hasar olabilir. Köydeki evleri kontrol edeceğiz dedi.

BALKONDAN ATLAYAN BİR KİŞİNİN BACAĞI KIRILDI
 
Yerköy Ayanoğlu Mahallesi'nde panikle birinci kattaki evinin  balkonundan atlayan ve bacağı kırılan Murat Kaya, Yerköy Devlet Hastanesinde  tedavi altına alındı.
 
Yaşanan panik nedeniyle çok sayıda kişi de Yerköy Devlet Hastanesine  başvurdu.
 
Deprem, Ankara, Nevşehir, Yozgat, Kayseri, Kırıkkale ve Sivas'ta da  hissedildi.
 
AFAD AÇIKLAMASI: KERPİÇ EVLERDE HASAR VAR

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın açıklaması şöyle:

AFAD–TDVM’den (Türkiye Deprem Veri Merkezi) alınan verilere göre, Kırşehir ilinin,  Çiçekdağı ilçesinde, 10 Ocak saat 19:40’da Mw=5.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Depremin gerçekleştiği noktaya en yakın yerleşim yerinin, 0,69 km. ile Kırşehir ili, Çiçekdağı ilçesinin Hacıduraklı köyü olduğu tespit edildi.

Yer kabuğunun 14,74 km. altında gerçekleşen deprem sonrası yapılan görüşmelerde, depremin şiddetli hissedildiği Çiçekdağı ilçesine bağlı köylerde bulunan bazı kerpiç evlerde hasar oluştuğu belirlendi.

Ankara ve Kırıkkale’de de hissedilen deprem sonrası herhangi bir can kaybı ve yaralı bilgisi ulaşmamıştır."

KAYMAKAM'DAN AÇIKLAMA

Çiçekdağı Kaymakamı Adem Ergül, merkez üssü Çiçekdağı  olan 5 büyüklüğündeki depremde şu ana kadar kendilerine ulaşan bilgilere göre can  ve mal kaybı bulunmadığını bildirdi. 
 
Ergül, yaptığı açıklamada, deprem sonrası vatandaşlarda  kısa süreli korku yaşandığını ancak ilçede herhangi bir mal ve can kaybı  olmadığını kaydetti.
 
Polis ve jandarma ekiplerinin tedbir amaçlı kontrol yaptığını,  muhtarlarla görüştüklerini dile getiren Ergül, "Bize ulaşan bilgilere herhangi  bir can ve mal kaybı yaşanmadı" dedi.

1938 Kırşehir depremi 19 Nisan yerel saat ile 00.59'da meydana geldi. 224 can kaybına yol açan ve 6.7 Ms büyüklüğünde meydana gelen deprem. Mercalli şiddet ölçeğine göre en büyük şiddet IX (Şiddetli) olarak hissedildi.

Kırşehir’deki depremi Nevşehirliler de hissetti

Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesine bağlı Hacıduraklı köyü merkez üssü olan 5 büyüklüğündeki depremi Nevşehirliler de hissetti. Saat 19.40’da meydana gelen deprem, Nevşehir de yüksek katlı binalarda oturanları korkuttu. 

Kırşehir’de peşe peşe 5 ayrı deprem meydana geldi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi, Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesine bağlı Hacıduraklı köyü merkez üssü olan depremin en büyüğü 4.9 şiddetinde ölçüldü. Kırşehir merkezli ilk deprem saat 19.26’da meydana geldi. Yerin 5 kilometrelik derinliğinde oluşan depremin şiddeti 3.7 ölçüldü. İkinci depremde yine 5 kilometrelik derinlikte Hacıduraklı köyü merkez üssü olarak saat 19.33’de meydana gelen deprem 2.7 şiddetinde ölçüldü. Üçüncü deprem ise saat 19.40’da yerin 3.7 kilometre derinliğinde 4.9 şiddetinde meydana geldi. 

Son deprem Kayseri merkez ilçelerinden Melikgazi’nin bazı mahallerinde de hissedildi. Erciyes Dağı’nın eteklerine yakın olan Esenyurt Mahallesi'nde 8 katlı bir binanın 6’ıncı katında oturan Ahmet Yeşiltaş isimli vatandaş, saat 19.40 sıralarında deprem meydana geldiğini ve evdeki bazı eşyaların sallandığını söyledi. Kanepenin saniyeler içerisinde hareket ettiğine şahit olduklarını ve kısa süreli endişe yaşadıklarını anlattı. 

Bu depremin ardından ise yine Kırşehir ilçesine bağlı Çiçekdağı’nın Harmanpınar köyünde saat 19.53’de 2.3, Hacıduraklı köyünde 3.2 şiddetinde iki deprem daha meydana geldi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Yaaa - 4 yıl önce
Bu nasıl bir şey Allah kotusun