banner461
banner195

Nevşehir'de Dünyanın En Büyük En Büyük Yeraltı Şehri Ortaya Çıkartılıyor

Nevşehir Belediyesi tarafından projelendirilerek Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ) işbirliği halinde hayata geçirilen Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi uygulaması sırasında ortaya çıkartılan dünyanın en büyük yeraltı şehri’ nin ortaya çıkartılmasına yönelik temizlik çalışmalarına başlanıldı.

Nevşehir'de  Dünyanın En Büyük En Büyük Yeraltı Şehri Ortaya Çıkartılıyor
24 Ocak 2015 Cumartesi 14:49

banner143
NEVŞEHİR DÜNYANIN EN BÜYÜK YERALTI ŞEHRİ ORTAYA ÇIKARTILIYOR
İlgili Galeriye Git
banner134
 DÜNYANIN EN BÜYÜK YERALTI ŞEHRİ ORTAYA ÇIKARTILIYOR

Nevşehir Belediyesi tarafından projelendirilerek Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ) işbirliği halinde hayata geçirilen Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi uygulaması sırasında ortaya çıkartılan dünyanın en büyük yeraltı şehri’ nin ortaya çıkartılmasına yönelik temizlik çalışmalarına başlanıldı. Nevşehir Belediyesi’nin öncülüğünde başlatılan temizleme çalışmalarını yerinde inceleyen Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, sürdürülen temizlik çalışmalarına ilişkin olarak yetkililerden bilgiler aldı.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Nevşehir Kalesi’nin hemen alt bölümünde Antropolog Mevlit Coşkun’un bilimsel sorumluluğunda başlatılan çalışmalara her türlü desteğin sağlandığını belirtti. Kapadokya ve Türkiye turizmi açısından ortaya çıkartılan yeraltı şehrinin vazgeçilmez bir önem taşıdığını aktaran Ünver, gerek ulusal ve gerekse de uluslararası medya organlarında geniş yankı uyandıran dünyanın en büyük yeraltı kentinin bir bütün halinde en kısa sürede turizmin hizmetine sunulmasının amaçlandığını belirtti. Ünver şöyle konuştu; “ Nevşehir Belediyesinin öncülüğünde ve diğer kurumlarımızın da omuz omuza vermesi ile  Kale çevresindeki yerlerin temizleme  ihalesi yapıldı. Buradaki çalışmalarda ilk mekanlara ulaşmaya başladık. Temizlik çalışmaları bittikçe bu eski alanı , tüm orijinalliği ile yeni bir mekan olarak t tüm dünyaya  armağan edeceğiz.” diye konuştu.

Temizleme çalışmalarının genel koordinatörlüğünü yapan  Arkeolog  Mevlut Coşkun’ da, bu alanda ilk etapta  kaya mekanlarının içerisindeki dolgu toprağını temizlenmesinin yapıldığını ve bu çalışmalarından ardından da  bu mekanların ne işe yaradığı konusunda arkeologlarla fikir alışverişi içerisinde olduklarını belirtti.  Coşkun, sürdürülen çalışmaların hemen ardından bu alanda ölçümleme çalışmalarına geçileceğini ifade ederek,  İleriki günlerde sürdürülen çalışmalara ilişkin olarak kamuoyuna belirli aralıklarla  bilgiler verileceğini kaydetti. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
polat - 3 yıl önce
çevremizdeki iller uçtu biz hala mağrayla inler le uğraşıyoruz elvada gidiyorum burdan
Avatar
fenasi - 3 yıl önce
dünyaca ünlü, nobel barış ödülü sahibi olan bilim adamı mevlüt coşkunun projenin yönetimine getirilmesi büyük bir kazanım olmuş. bu proje direkt toki ye kazık olarak gider, başka bi işe yaramaz
Avatar
yalan - 3 yıl önce
dünyanın en büyük yalanı
Avatar
yıkın geçmişi - 3 yıl önce
bravo yahu bunu da ilk defa bulmuş gibi yapıp yıktığınız nevşehir tarihinin üstünü örtüyorsunuzya pes doğrusu
Avatar
yıkın geçmişi - 3 yıl önce
bravo yahu bunu da ilk defa bulmuş gibi yapıp yıktığınız nevşehir tarihinin üstünü örtüyorsunuzya pes doğrusu
Avatar
öz nevşehirli - 3 yıl önce
başkanım durmak yok yola devam aldırma boş laflara
Avatar
Vatandaş - 3 yıl önce
aceba sadece toprak mı var yoksa antika veya değerli şeyler mi belki bişeyler canlanır kafanızda ne için yeraltı şehri bulunduğu ;)
Avatar
mhmt - 3 yıl önce
ecz. mustafa açıkcöz memleketimize hayırlı olsun