banner461
banner195

Nevşehir'de Eczacılara Önemli Uyarı

evşehir Eczacılar Odası Başkanlığı, Eczanelerin önüne, cadde ve sokaklara seyyar veya totem tabela, afiş ve benzeri gibi haksız rekabet oluşturacak tabela ve cisimlerin konulmaması ve Vitrinlere ürün tanıtımı amacıyla levha veya ilân yapıştırılmaması konusunda eczacıları uyardı.

Nevşehir'de Eczacılara Önemli Uyarı
24 Ekim 2014 Cuma 15:47

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Eczacılar Odası Başkanlığı, Eczanelerin önüne, cadde ve sokaklara seyyar veya totem tabela, afiş ve benzeri gibi haksız rekabet oluşturacak tabela ve cisimlerin konulmaması ve Vitrinlere ürün tanıtımı amacıyla levha veya ilân yapıştırılmaması konusunda eczacıları uyardı.

Açıklamada, “Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmeliğinde yer alan "Eczanelerin sadece görülebilir cephelerinden birine ve eczane olarak kullanılacak yerin sınırları içerisinde kalmak kaydıyla, eczanenin adını gösterir, özellikleri Türk Eczacıları Birliği tarafından standardize edilmiş ışıklı veya ışıksız levha konulur." hükmü uyarınca eczanelere yapılan denetimlerde çift cephede yer alan levhaların söz konusu yönetmelik hükümlerine uygun hale getirilmesi için verilecek süre hakkında T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu görüşü talep edilmiştir. T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu "Eczane Denetimleri" başlıklı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun'a dayanak olarak hazırlanan ve 28970 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanarak yürürlüğe giren Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik' in "Eczane ismi, levhası başlıklı" 25 inci maddesinde " Eczanelerin sadece görülebilir cephelerinden birine ve eczane olarak kullanılacak yerin sınırları içerisinde kalmak kaydıyla, eczanenin adını gösterir, özellikleri Türk Eczacıları Birliği tarafından standardize edilmiş ışıklı veya ışıksız levha konulur. Eczanelerin dış cephesine, asgarî ve azamî ebatları ile renkleri Türk Eczacıları Birliği tarafından belirlenen standartlarda, iki cepheden kolayca görülecek yükseklikte olmak kaydıyla "E" logolu ışıklı levha konulur. Eczanelerin önüne, cadde ve sokaklara seyyar veya totem tabela, afiş ve benzeri gibi haksız rekabet oluşturacak tabela ve cisimler konulamaz. Vitrinlere ürün tanıtımı amacıyla levha veya ilân yapıştırılamaz." denildiği, mezkur yönetmeliğin "Mevcut eczaneler" başlıklı Geçici maddesinde, "Bu Yönetmelik yürürlüğe girmeden önce eczane ruhsatnamesi almış eczacılar ile eczane açmak, nakletmek veya devretmek üzere yapılmış başvuruları henüz sonuçlandırılmamış olan eczacılar, 20. maddenin birinci, ikinci ve dördüncü fıkraları hükmü hariç olmak üzere, Yönetmeliğin diğer hükümleri ile öngörülen gerekleri en geç yirmi dört ay içerisinde yerine getirmek zorundadır. Aksi takdirde, durumlarının bu Yönetmeliğe uymadığı yapılacak kontrol ve denetim neticesinde anlaşılan eczanelerin faaliyetleri durdurulur." hükmünün yer aldığı, mezkur hükümde Yönetmeliğin 25 inci maddesi ile öngörülen gereklerin en geç 24 ay içinde yerine getirileceğinin belirtildiği, 24 aylık süre dolduğu halde bu gereklerin yerine getirilmemesi durumunda 6197 sayılı Kanunu' un 45 inci maddesine göre yaptırım uygulanabileceği belirtilmiştir” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.