banner461
banner195

Nevşehir’de Hayalet Şehir Görüntüsüne Büyük Tepki

Nevşehir Belediyesi tarafından Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 11 mahallede boşaltılan konutların yıkım çalışmaları aralıksız devam ediyor.Nevşehir’deki Ata yadigarı 900 ev yıkıldı.Yıkım çalışmaları sürüyor.

Nevşehir’de Hayalet  Şehir Görüntüsüne Büyük Tepki
23 Ağustos 2012 Perşembe 17:22

banner143
Nevsehir Kale Dunu ve Bu Günü
İlgili Galeriye Git
banner134

 Nevşehir Belediyesi tarafından Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 11 mahallede boşaltılan konutların yıkım çalışmaları aralıksız devam ediyor.Nevşehir’deki Ata yadigarı 900 ev yıkıldı.Yıkım çalışmaları sürüyor. Kentsel dönüşüm hayaleti Nevşehir’in üzerine çökmüş durumda. Öyle ki kimine göre büyük bir tarihi ihanet kimine göre 8 şiddetinde bir deprem görüntüsü kimine göre ise ne yazıktır ki Nevşehir bunu da gördü diyerek yorumlanıyor.

 

Nevşehir Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm adıyla yıkılan eski evlerin yıkımı ile oluşan görüntüsü Nevşehirde vatandaşları hiç mutlu etmedi.O Eski görüntüsünü çok ararız diyerek Belediye ye duydukları tepkileri dile getirdiler.

 

Nevşehir’in ilk yerleşim bölgesi olarak Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihinin izlerini taşıyan, Nevşehir Kale çevresi ile yok olan buradaki mahalleler Nevşehirin kimliği olarak bilinen bu eski tarihi görüntüleri vatandaşların yüreğini dağlıyor.

Bayram izni için yurt içi ve yurt dışından gelen Nevşehirli gurbetçilerimiz eski ata yadigarı baba ocaklarına geldiklerinde gördükleri manzara karşısında hayal kırıklığına uğrayan hemşerilerimiz Nevşehir Belediyesine büyük tepki gösterdiler.

 

Dünyanın her yerinde eski tarihi evlerle bezenmiş ilk yerleşim yerleri korunur restore edilir Nevşehir de kentsel dönüşüm adı altında babamızın dedelerimizin evlerinin yıkıldığını görmek bizleri hayali sükuta uğrattı.

Yazıklar olsun…

Nevşehir Kalesine baktığımızda artık o güzelim Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin estetik özelliklerini taşıyan o mimarı görüntüsü ile artık Nevşehirle özleşen ve yerli yabancı turistlerin ilgisini çeken bizlerin bakmaya doyamadığımız Nevşehir kalesi ve çevresinin görüntülerini bizlerin fikirlerini hiçe sayarak yapılan yıkımlara söyleyebilecek bir söz bulamıyoruz. Yazık ki yazık…Bu yıkıma imza atanlar yarın nasıl evlatlarına bunu açıklayacaklar.

Bunlar Mardin evlerini hiç mi görmediler duymadılar…Bırakın Mardini, Uçhisar da CCr otel örneğinide mi görmediler.

 

Taş üstünde taş bırakmayarak tarihi çeşmelerin eski evlerin yıkımına seyirci kalanlara yazıklar olsun diyerek veryansın ediyorlar.

 

Nevşehir de ki Tarihi Çeşmelerin onarılıp restore edileceğini daha ilk döneminde, üstüne birde Nevşehir de Eski Tarihi  Çeşmelerimiz ismiyle kitap çıkartarak basınada açıklama yapan Belediye Başkanı Ünver şimdi neden sözünü tutmuyor???

 

Nevşehirli vatandaşlar FİB Haber merkezine yaptıkları açıklamalarda Nevşehirin tarihi çeşmelerinin bir çoğu ne yazık ki yıkılmış bir çoğu acı çekiyor ve kaderine terk edilmiş durumda.Verdiğin sözü tut Sayın Başkan. Hani restore edilecekti…

Bırakın o tarihi çeşmelerin restore edilmesini Nevşehirle özdeşleşen Karabacak çeşmesini de yıkmasına hiçbir anlam veremiyoruz.

Göz göre göre Nevşehir eski evlerinin taşlarının çalınarak satılmasına kim neden nasıl göz yumabiliyor. buna imza atanların hiçmi vicdanı sızlamıyor. Nevşehir tarihine böylemi sahip çıkıyorsunuz bunun adı kocaman bir ayıp diyerek kızgınlıklarını dile getirdiler.

Anlaşılan o ki Nevşehir Kale ve çevresi özlemini duyduğumuz görüntüsünü daha çok arayacağız ve bu yıkımı yapanlarıda asla unutmayacağız... 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ayşe kirman - 4 yıl önce
yazık oldu kale (rum)mahallesine .yoksul halkı tokiyle ikna etmek adilmiydi?tarih ,medeniyet ,mimari ne oldu?hiç değilse mardinden örnek alınsaydı ., yurtdışına zahmet etmeden ,iyi ki babam görmedi...
Avatar
zeynep tuncay - 4 yıl önce
yazık oldu çok yazık .muhteşem mimariyle birlikte zihinlerdeki anılara da saldırıldı.niye şimdi tepoki veriliyorgeç değil mikorunacak dört beş konak yoktu orada sadece .neredeydi nevşehirin önde gidenleri. herşey para olamaz ki.tarihimizle bizler de yokoluyoruz.