banner461
banner195

Nevşehir'de İki Farklı Özel Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Kapatıldı

Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde engellilere yönelik hizmet veren iki ayrı Özel Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi yapılan denetimlerde fiziksel şartları yerine getirmediği gerekçesiyle kapatıldı. Bu merkezlerde kalan 114 engelli ise başka merkezlere nakledildi.

Nevşehir'de İki Farklı Özel Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Kapatıldı
13 Ocak 2015 Salı 15:18

banner143
banner134

Nevşehir in Ürgüp ilçesinde engellilere yönelik hizmet veren iki ayrı Özel Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi yapılan denetimlerde fiziksel şartları yerine getirmediği gerekçesiyle kapatıldı. Bu merkezlerde kalan 114 engelli ise başka merkezlere nakledildi.

Nevşehir’in Ürgüp ilçesi ve Ortahisar beldesinde bulunan iki ayrı Özel Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen denetimlerde yeterli fiziksel şartları taşımadıkları gerekçesiyle kapatıldı.

Kapatılma kararını Ürgüp ilçesinde bulunan Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi’ne polis eşliğinde gelen Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri kurum idarecilerine bildirdi.

Bu sırada kurumda bulunan zihinsel ve bedensel engellilerden bazıları kurumun demir parmaklıklarla örülü balkonlarına çıkarak gözyaşı döktü. Kaldıkları bakım merkezinden ayrılmak istemediklerini belirten bakım evi sakinleri kapatılma kararına tepki gösterdi. Bu sırada kurumun dış kapısı çalışanlarca kilitlenerek polisin ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkililerinin içeri girmesi engellendi. 

‘ENGELLİLER KUCAKTA TAŞINDI’

  Daha sonra yapılan basın açıklamasının ardından polisin ve diğer yetkililerin içeri girmesi için kilitli kapılar açıldı. Ardından ise burada kalan fiziksel ve zihinsel engelliler Kayseri, Aksaray, Konya, Sivas ve Nevşehir’de bulunan başka merkezlere nakledildi. Bu sırada bakım merkezinde kalan bazı sakinlerin kucaklarda taşınması dikkat çekti. Merkezdeki yatalak hastalar ise bundan sonra kalacakları merkezlere minibüslerle sevk edildi.

Bu sırada yaşlı bir kadın, kardeşi ile birlikte kaldığı bakım merkezinin kapatılmasının ardından kendisinin Kayseri’ye kardeşinin ise Konya’ya gönderilmesine tepki gösterdi. Uzun süre minibüse binmemekte direnen yaşlı kadın yetkililerce ikna edildi.

 

‘KAPATILMA KARARINA TEPKİ’

Kapatılan özel bakım ve rehabilitasyon merkezinin sahibi Ramazan Koç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca alınan kapatma kararına tepki gösterdi. Hem kurumlarının hem de burada kalan bakıma muhtaç kişilerin mağdur edildiklerini savunan Koç: “Bizim hizmette, engelliye bakımda hiçbir kusurumuz yok. Burada kalan engellilerin hepsi mutlu ve huzurlu. Ayrıca merkezimizde çok sayıda kişiyi de istihdam ediyorduk. Engellilere yönelik hizmetlerimizde hiçbir kusurumuz olmamasına rağmen böyle bir kapatma kararını biz hak etmedik” dedi. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Nevşehirli - 4 yıl önce
Eger ki ortada buyuk eksiklikler varsa bu kurumlar senelerdir nasıl calisti? Uygun degilse kapatılmasına lafımız yok ve allaha havale ediyorum. Bir kisi vardi nevsehiri bakim merkezlerini sikintiya sokan o kisi de cezaevine girdi zaten ama en az 80 personel ve ailesi ekmek yiyordu buralardan. Yine nevsehir ve vekiller sahip çıkmadı memleketimizin adamlarına.sadece Konya Kayseri Sivas Aksaray karlı cikti her alanda oldugu gibi.hayırlısı diyelim.
Avatar
nevşhir - 4 yıl önce
özel bakım ve rehabilitasyon merkezi yapılan denetimlerde fiziksel şartları yerine getirmediği gerekçesiyle kapatıldı. bu merkezlerde kalan 114 engelli ise başka merkezlere nakledildi.yerine getıremedığı şeyler nelerdır allah aşkına .buradan ekmek yıyen calışanlara yıne sahıp ckılmamıştır .sankı nevşehırımızde calışma alanı varmış gıbı olanlarıda devlet kapatıyor .
Avatar
ürgüplü - 4 yıl önce
yapılan yanlış ise aynı isimin müdürlüğündeki bir başka bakım merkezi geçen yıl kapatıldı aynı kişi demekki aynı hataları tekrar etmekde ısrarlı neden suçlu hep devlet?hayatı biraz kendinizde arayınız