banner461
banner195

Nevşehir'de İlginç Yeni Yıl Kutlaması

Türkiye'de en ilginç yeni yıl kutlaması Nevşehir'in Ürgüp ilçesi Başdere köyünde yaşandı.

Nevşehir'de İlginç Yeni Yıl Kutlaması
01 Ocak 2016 Cuma 13:04

banner143
banner134
 Ünlü Türkücü Aydın Aydın, yılbaşında 5 yıldızlı otel yerine 5 yıldızlı köyü tercih etti. Aydın Aydın Nevşehir’in Ürgüp İlçesine bağlı Başdere Köyünde bir kampanya düzenleyerek köylülerden altın karşılığında tezek aldı, aldığı tezeklere de ağıt yakan sanatçı Türkiye’de bir ilke imza attı.
Her defasında yaptığı sıra dışı klip ve şarkılarla gündeme gelen Aydın Aydın, bu defa başka bir olaya imza attı. 2016’yı Ürgüp’e bağlı Başdere köyünde köylülerle kutlayan Aydın, burada düzenlediği kampanya ile köylülerden altın karşılığında tezek aldı. Tezeğin üretim yeri olan ahıra da giren Aydın Aydın burada tezek için bestelemiş olduğu türküyü ineklere de söyledi.  Aydın Aydın Amacının unutulanları yeniden hatırlatmak olduğunu belirtti.
Aydın Aydın İHA Muhabirinin bu Kuyruk nedir sorusuna “ bu kuyruk karda kışta biliyorsunuz ülkemizin ve de bütün dünyanın ihtiyacı olan dünyanın en pahalı serveti olan tezekle ilgili bir kuyruk. Türkiye’de ve Dünya da ilk defa bir altına bir tezek kampanyasıdır. Çünkü insanoğlu tezeği ihmal etti, hayvanları yok etti ve bunlara sahip çıkmadı. İnsanlar çok erken özünü unuttu, geçmişini unuttu bende böylesine bir günde insanlar 5 yıldızlı otellerde program yaparken 5 yıldızlı bir meydanda insanların unuttuğu ihmal ettiği önemli şeyleri 2016 ‘ da insanlara hatırlatmak istedim. Bence şuan insanların ve bütün dünyanın muhtaç olduğu tek şey bir tezek parçası çünkü doğal gaz desen bunda, elektrik desen tezekte, organik yaşam desen tezekte. Bu durumda ne altın, ne Euro nede dolar hiçbir tanesi tezeğin yerini tutmuyor. Ama ben yıllarca türküler yaptım. Büü dedim mee dedim ağıtlar yaktım. Bugünde tezek için bir ağıt yaktım. “Çünkü bugün dernek, bulamadık tezek” aslında bunlar acıklı bir durum bunları ihmal ettik ve özümüzü erken unuttuk. İnşallah benim dileğim 2016 ‘da insanlar özüne döner, köyüne döner tezeğe ve bu güzelliklere sahip çıkar. Bu karda kışta Türkiye’nin dört bir yanında insanlar şuan dardadır, zordadır. Tezek bulamayan insanlardır. Ve belki dünya da ilk defa bir kampanya başlattım. Bütün bu köyleri gezdim sadece burada tezek buldum ve burada da dedim ki buna bir kampanya adı vereceğim “ Bir Tezeğe Bir Altın “ sağ olsun insanlarda bu karda kışta herkes tezeğini almış gelmiş ve ben bu arada altınlarını vermeye başlayacağım. Dedi


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.