banner461
banner195

Nevşehir'de Konut Satış Fiyatları Azaldı!

Adana, metrekare başına yüzde 2,81 değer artışıyla Mart 2015'te konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği, Nevşehir yüzde 1,32 düşüşle metrekare başına en çok azaldığı şehir oldu.

Nevşehir'de Konut Satış Fiyatları Azaldı!
16 Nisan 2015 Perşembe 19:03

banner143
banner134
Geçen ay, metrekare başına konut satış fiyatlarının en fazla arttığı il  Adana  oldu. Garanti Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Garanti'nin desteğiyle Reidin.com ve Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından hazırlanan emlak endekslerinin 2015 Nisan raporu yayımlandı.

İkinci el konutlara yönelik endeks verileri, 30 büyükşehrin tamamını da kapsayacak şekilde toplamda 62 şehir için genişletildi. "Reidin–GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi" kapsamındaki yeni konut fiyatlarında, bir önceki aya oranla yüzde 1,23, geçen yılın aynı dönemine göre ise yıllık bazda yüzde 7,05 yükselme meydana geldi.

Raporda yer alan ve 30 büyükşehri kapsayan "Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi"nde, bir önceki aya göre yüzde 0,91, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 10,79 artış gerçekleşti. Buna göre Adana, metrekare başına yüzde 2,81 değer artışıyla Mart 2015'te konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği, Nevşehir yüzde 1,32 düşüşle metrekare başına konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir oldu. 

Hatay'da kiralar metrekare başına yüzde 2 arttı

Mart ayında benzer nitelikte hazırlanan "Türkiye Kompozit Kiralık Konut Fiyat Endeksi"nde ise bir önceki aya göre yüzde 0,40, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,37 artış gerçekleşti. Bir önceki aya göre bakıldığında, Hatay, metrekare başına yüzde 2 değer artışıyla kiraların en çok yükseldiği, Denizli yüzde 2 düşüşle konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir oldu. 

Geçen ay, yeni konut satış fiyatları bir önceki aya göre, 1+1 dairelerde yüzde 1,12, 2+1 dairelerde yüzde 1,39, 3+1 dairelerde yüzde 1,23 ve 4+1 dairelerde ise yüzde 0,14 arttı. Mart ayında endeks bir önceki aya göre 51-75 metrekare konutlarda yüzde 1,15, 76-100 metrekare konutlarda yüzde 1,13, 101-125 metrekare konutlarda yüzde 1,38, 126-150 metrekare konutlarda yüzde 1,22, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 0,21 arttı. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven, şunları kaydetti:

"REIDIN, Mortgage Uzmanı Garanti'nin desteğiyle hazırladığı 'EmlakEndeks' raporuna dahil ettiği il sayısını, 30 büyükşehrin tamamını kapsayacak şekilde, 62'ye çıkararak, çalışmanın kapsamını genişletti. Reidin, Türkiye'deki konut satış ve kira bedellleri, getiri oranları, amortisman süreleri, sosyoekonomik derecelendirme gibi konularda piyasaya şeffaf bilgiler sunuyor. Yeni haliyle, daha geniş boyutlu ve sağlıklı analizler içeren 'REIDIN Emlak Endeks'in, 2015 yılına son derece hızlı bir başlangıç yapan konut ve mortgage sektörlerindeki oyunculara yol gösterici olmaya devam edeceğine inanıyorum."

Dünya

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
... - 3 yıl önce
nasıl azaldı yahu gelsinlerde piyasaya bir baksınlar uçmuş millet fiyatlar el yakıyor
Avatar
c_kurt - 3 yıl önce
Bu azalmış haliyse vay halimize
Avatar
Serkan Ç. - 3 yıl önce
ön görülen buydu ve oldu daha kötü durumda olsun. bu kadar da olmaz ki biraz insaf diyeceksin malın kıymetlidir ama bu kadar da piyasa olmaz. evi olan gidiyor devletin yaptırdığı konutlardanda alıyor hep benim olsun diyor. etrafına bakacaksın nevşehir gibi yerde hiç bir özelliği olamayan konutlar uçuk fiyatlara satılıyor, kiralar ona keza pahalı insaff insafff artık
Avatar
emlakcı - 3 yıl önce
alan kim satan kim ? piyasa çok durgun
Avatar
memur - 3 yıl önce
nevşehirde ev fiyatları ve kira fiyatları böyle olursa kimse kalmak istemez büyükşehirlerde (konya,kayseri ankara) sıfır lüks site içerisinde daireler 150 bin 200 bin arası satılırken burda 4-5 yıllık harabe daireler o fiyat nerede azalmış insaf biraz ev almak hayal bari kiralarda insaflı olun
Avatar
DEĞERLI MEMUR - 3 yıl önce @memur
sen nevşehir dışında kalıyon herhalde
dediğin fiyatlardan çok aşağı fiyatlarda
ev var ama eski dairelerde oturmak istemeyen
bir çok insan var tamammı....!