banner461
banner195

Nevşehir’de kuduz hastalığına havadan müdahale

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Nevşehir de yaban hayatındaki hayvanları kuduz hastalığına karşı korumak için havadan aşılama yöntemini kullanacak.

Nevşehir’de kuduz hastalığına havadan müdahale
25 Mart 2015 Çarşamba 19:44

banner143
banner134
 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yaban hayatındaki hayvanları kuduz hastalığına karşı korumak için havadan aşılama yöntemini kullanacak. Bakanlık, insan ve hayvan sağlığını tehdit eden kuduz hastalığı ile etkin mücadeleye devam ediyor. Bu kapsamda yaban hayatına yönelik 1 milyon 890 bin oral kuduz aşısı 2015 yılı uygulamasına ise bugün başlanıyor.

20 ilde aşılama yapılacak

Bakanlık, gerek hayvan gerekse insan sağlığını tehdit eden kuduz hastalığı nedeniyle meydana gelen ekonomik kayıpların önlenmesi, uluslararası ticarette ve ülke imajındaki olumsuzlukların giderilmesi amacıyla 20 ilde 105 bin kilometrekarelik alanda havadan aşılama yapacak. 2015 yılı havadan aşılama çalışmaları, Aksaray, Ankara, Çankırı, Çorum, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Yozgat, Adana, Karaman, Sivas, Tokat, Samsun, Amasya, Sinop, Kastamonu ve Mersin illerini kapsayacak.

Aşı masrafları AB’den

Avrupa Birliği destekli “Türkiye’de Kuduz Hastalığına Karşı Ağızdan Aşılama Projesi” kapsamında kullanılacak oral aşılar, AB tarafından karşılanacak olup, söz konusu aşıların atımı için genel bütçe imkanları ile havadan aşılama hizmet alımı yapılıyor. Yürütülen yoğun aşılama çalışmaları sonucu hastalıkla mücadelede önemli ilerlemeler kaydeden Bakanlık, hem evcil hayvanlarda hem de yaban hayatında görülen kuduz hastalığını kontrol altına almayı hedefliyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.