banner461
banner195

Nevşehir'de Pastane ve dondurmacılar denetleniyor

Nevşehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kontrol görevlilerince gerçekleştirilen gıda denetimleri devam ediyor.

Nevşehir'de Pastane ve dondurmacılar denetleniyor
13 Ağustos 2015 Perşembe 16:00

banner143
banner134
Nevşehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kontrol görevlilerince gerçekleştirilen gıda denetimleri devam ediyor.

FİB Haber Merkezimize konuyla ilgili yapılan açıklamada; Tüm yıl boyunca aksamadan süren denetimlerde işletme sahiplerine ve çalışanlara gıda güvenliği, personel hijyeni ve kayıt belgesi alma zorunluluğu konularında bilgilendirmeler yapılmaktadır. İl ve ilçelerimizde başta dondurma satışı ve üretimi yapan iş yerleri ve pastaneler olmak üzere gıda satış ve toplu tüketim yerleri denetlenmektedir.

 Yaz aylarının vazgeçilmezlerinden olan dondurma besleyici protein değeri yüksek bir besindir. Ancak gerekli hijyen koşullarında üretilip saklanmayan dondurmalar insan sağlığını tehdit eder.

Bu bakımdan tüm gıdalarda olduğu gibi dondurma sektörününde kontrol altında olması önemlidir.


Dondurma sektöründe gerçekleştirilen denetim çalışmaları ile ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Vekili Gürül ÇETİN yaptığı açıklamada;  

“Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği şu günlerde, İl Müdürlüğümüz Gıda Kontrolörleri tarafından ilimizde faaliyet gösteren özellikle dondurma üreticileri sıkı şekilde denetlenmeye başlanmıştır.

Dondurmanın gıda mevzuatına uygun koşullarda üretilmemesi sonucunda, hayvansal ürünler (süt, yumurta vb) ve işletmelerde çalışan personelin kişisel hijyeninden kaynaklanan enterobacteriacea,  salmonella ve listeria gibi mikroorganizmalar dondurma ile alınarak insan vücudunda zararlı etkiler gösterir.         

Bu sektörde  faaliyette bulunan işletmelerde gerekli resmi kontrol yapılarak , işletme personelleri konu hakkında bilgilendirilmiş,  alınan numuneler Kayseri  Kontrol Laboratuvarına ulaştırılmış ve analiz sonuçları beklenmektedir. Sektöre yönelik denetim, bilgilendirme ve numune alma çalışmalarımız devam etmektedir” diyerek yapılan denetimlerin amacının insanımızın sağlıklı gıdalarla buluşmasını sağlamak olduğunu vurguladı.  

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Ürgüplü - 3 yıl önce
lütfen ürgüpteki pastanelerin de fiyat politikalarını bi denetleyelim dondurmanın kepçesine 1'50 lira alınıyor ve gelen yabancılar hep şikayetçi