banner461
banner195

Nevşehir'de Pekmez Zamanı

Üzüm ve bağcılıkta Türkiye'nin önemli merkezlerinden Nevşehir'de asırlardır yaşatılan pekmez yapma geleneği halen devam ediyor.

Nevşehir'de Pekmez Zamanı
06 Ekim 2015 Salı 18:38

banner143
Nevşehir’de pekmez ve köftür
İlgili Galeriye Git
banner134
Üzüm ve bağcılıkta Türkiye'nin önemli merkezlerinden Nevşehir'de asırlardır yaşatılan pekmez yapma geleneği halen devam ediyor.


Nevşehir merkeziyle birlikte Sulusaray, Nar, Çat, Karacaşar , Gülşehir ve Ürgüp gibi belde ve ilçelerde mevsim itibariyle bağ bozumu sonrası Köy sakinleri, dedelerinden öğrendikleri pekmez yapma geleneğini sürdürdüklerini, elde yaptıkları pekmezin daha lezzetli olduğunu söylediler.


Pekmezi nasıl yaptıklarını ve lezzet katan inceliklerini anlatan vatandaşlarımız, "Üzümü bağdan topluyor ve çuvala katıyoruz. İçine bir miktar toprak koyuyor sonra çuvalın içindeki üzümleri çiğneyerek eziyoruz. Üzüm suyunu havuza musluktan akıtıp duruluyoruz.


Daha sonra üzüm suyunu kazanda kaynatıyoruz, bu kaynamaya kestirme diyoruz. Kazanda kaynatıp duruladığımız ve kestirme yaptığımız üzüm suyunu elde yaptığımız ocaktaki büyük kazana döküyor ve kaynatıyoruz. Kaynarken devamlı ve hızlı bir şekilde savuruyoruz. Eğer savurma işlemi hızlı yapılırsa pekmez daha kaliteli olur" dedi.


Tamamen doğal yöntemler ile elde edilen pekmezin içinde hiç bir katkı maddesinin olmadığını belirten vatandaşlarımız, “Pekmezlerimizin içerisinde herhangi bir katkı maddesi yok. Tamamen doğal yöntemler ile elde ettiğimiz üzümlerimizden yapıyoruz.


Üzümün içindeki tek katkı maddesi içerisine kattığımız özel bir toprak. Allah tarafından oluşmuş bu özel toprak pekmezimize özel bir tat katıyor" diye konuştu.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.