banner461
banner195

Nevşehir'de Restorasyon Adına İlk Umut Verici Adım Atıldı

Nevşehir de Tarih mirası eserlerin korunarak yaşatılması için ilk adımlar atıldı. İşte sevindirici haberin detayları…

Nevşehir'de Restorasyon Adına İlk Umut Verici Adım Atıldı
11 Kasım 2015 Çarşamba 23:55

banner143
Bu bir ilk...! Peribacaları restore edilecek...
İlgili Galeriye Git
banner134

Nevşehir Kapadokya bölgesinde bulunan bütün tarihi ve doğal değerlerimiz koruma altına alınıyor.

Nevşehir Damat İbrahim Paşa Külliyesi'nin restorasyonunda ilk adımlar atıldı.

Nevşehir de Peribacaları ve Tarihi mirası eserlerin korunarak yaşatılması için İşte sevindirici haberin detayları…

Dizayn-E Mimarlık CEO'su Mimar Evren Küçükdoğan yaptığı açıklamasında; Peribacalarının koruma ve sağlıklaştırma projeleri ve raporlarını hazırladık ve kültür varlıklarını koruma bölge kurulu ile tabiat varlıklarını koruma kuruluna sunduk.

Tarihi çeşmelerimizin de projeleri bitmek üzere, peribacalarının projelendirme çalışmalarımız Nevşehir Valiliğimiz desteği ile, tarihi Çeşmeler ise Nevşehir Belediyemiz desteği ile sürdürülmektedir.. Bunlarla beraber yakında külliyemizin beylik hanı bölümünde de güçlendirme çalışmaları başlayacak dedi.

Mimar Küçükdoğan, Ayrıca Göre kasabasındaki tarihi Rum hamamının da restorasyon çalışmaları yapılacağının müjdesini verdi.

Küçükdoğan, Bizim hazırladığımız çeşmelerin önümüzdeki hafta projeleri tamamlanacak. Ne yazık ki Kapadokya nın vazgeçilmez değeri Peribacaları ise yıkılma durumuna gelmiş. Onların ömürlerini uzatmak için çaba sarf ediyoruz. Bu peribacalarının konumu, duruşu ve yapısal formu bakımından çok özel ve onun için müdahale ihtiyacı duyuldu. Aslında doğa kendini yeniliyor bazıları yok oluyor bazıları yeni oluşuyor,ancak bazıları var ki çok özel işte yaşatmaya çalıştıklarımız gibi..

Dizayn-E Mimarlık  Kapadokya Tarihini Koruma ve Yaşatma mücadelesine durmadan devam ediyor..

Çalışma programına alınan yerler : Paşabağı ve Çavuşin Peribacaları, Damat İbrahimpaşa Külliyesi Çeşmesi, Damat İbrahimpaşa Külliyesi Aşevi Çeşmesi, Orduoğlu II Çeşmesi, Hükümet Konağı Çeşmesi, İstiklal Çeşmeleri, Ortahisar Butik Otel Projesi, Avanos Butik Otel Projesi..

Herşey Nevşehir'in kültürel ve doğal mirasını yaşatmak için...

FİB Haber Foto Galerisinde paylaştığımız resimlerde yer alan peribacalarından

Bir tanesi Paşabağın'da başlık tehlikesi var düşme riski yüksek

Diğeri Çavuşin girişinde; hem gövde hem başlık tehlikede yıkılma riski büyük.

Bu bir ilk...! Peribacaları restore edilecek...

Özel olarak seçilmiş Peribacalarının korunması ve restore edilmesi çalışmaları içinde projelerini hazırladık. Aslında durum vahim her an bu peribacaları yıkılabilir. Fiziki durumları bunu gösteriyor, bizler sadece bu süreci geciktirmek için çaba sarf ediyoruz,çünkü bu peribacaları form olarak gerçekten çok özel.

Kapadokya da eğer Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge komisyonunca uygun bulunursa Peribacasının onarımı ilk olacak.

Şimdi tüm gözler Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge komisyonu ile Koruma kurullarından çıkacak onaya çevrilmiş durumda...

Projeleri hazırlanarak onaylatılan Nevşehir Damat İbrahim Paşa Külliyesi'nin restorasyonunda çok kısa bir süre sonra  Külliye'nin güçlendirme için uygulama çalışmaları başlayacak.

Ayrıca yine çok Yakında Ortahisar kalesinin en üst kotlarına kadar çıkılması içinde projelere başlayacağız. Hatırlayacağınız gibi orası yarısına kadar açılmış durumda....

Açıkçası Tüm bu tarihi değerlerimizin ve doğal güzelliklerimizin korunması restore edilmesi yarınlara ulaştırılması adına büyük çaba sarf ediyoruz.

Kapadokya'nın sahipsiz olmadığını gösteren bu önemli çalışmalar bölgemiz adına gerçekten umut verici. Öncelikle Bu anlamlı ve güzel çalışmalara imza atan Mimar Evren Küçükdoğan'ı tebrik ediyoruz.

Umuyoruz ki gerekli bürokratik engeller böylesine önemli değerlerin korunarak yaşatılması adına engel teşkil etmez bilakis destek olurlar.

Nevşehir ve Kapadokya bölgesinin önemli Firmalarından Mimar Evren Küçükdoğan yönetimindeki Dizayn E Mimarlık firmasına başarılar diliyor başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

Dizayn-e Mimarlık:LALE CADDESİ YENİ MAHALLE NO : 24 NEVŞEHİR-MERKEZ   TEL: 0384 212 28 55   FAX:0384 212 28 55
http://www.dizayn-e.com 
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.