banner461
banner195

Nevşehirde Sonbahar Şap Aşılaması Tamamlandı‏

Nevşehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 2014 yılı Sonbahar Şap Aşılama Programı 1 Eylül-21 Kasım tarihleri arasında Nevşehir genelinde başarıyla gerçekleştirildi.

Nevşehirde Sonbahar Şap Aşılaması Tamamlandı‏
18 Kasım 2014 Salı 14:34

banner143
banner134
 Nevşehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 2014 yılı Sonbahar Şap Aşılama Programı 1 Eylül-21 Kasım tarihleri   arasında  Nevşehir genelinde  başarıyla gerçekleştirildi.

 İl Müdürü Okan YILMAZ Şap aşılama programı ile ilgili olarak şunları söyledi:         Şap Hastalığı, hayvancılık sektörü için çok önemli ve zararlı bir hastalıktır. Bu hastalığa sığır, manda, koyun keçi domuzların yanında yabani çift tırnaklı hayvanlar da hassastır. Şap hastalığına bağlı ekonomik kayıplar oldukça yüksektir. Hastalığın direk ekonomik kayıpları arasında özellikle genç hayvan ölümleri, süt veriminde % 15 ve et veriminde %10 düşme, üreme performansında düşme, ticarete getirilen kısıtlamalar sayılabilir. Özellikle buzağı ve kuzular hastalığa karşı son derece hassas olup %80'lere varan oranlarda ölümlere yol açabilir Hastalıktan korunmada aşılama çok önemlidir. Hastalıktan korunmanın en önemli yolu, hayvanların altı ay aralıkla yılda iki kez (ilkbahar, sonbahar) aşılanmasıdır. Ayrıca hayvancılık işletmelerinde, temizlik ve dezenfeksiyon gibi önlemler ile dışarıdan yeni satın alınan hayvanlara şap aşısı yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir. Şap Aşısı uygulanmamış hayvanların  sevklerine müsaade edilmeyerek veteriner sağlık raporu verilmemektedir,

 Aşılama programları boyunca ilimizde 2014 yılı sonbahar aşılama programında   67.269  baş  büyükbaş hayvan Şap aşısı ile aşılanmış ve işletmelere İl Müdürlüğümüz tarafından bastırılan Türkvet Kayıt sisteminin güncellenmesi ile ilgili eğitim lifletleri dağıtılmıştır. Güncelleme çalışmaları 31 Aralık 2014 tarihine kadar devam edecektir.

İl Müdürümüz Okan YILMAZ Aşılama Programların da görev alan tüm personele, hayvan yetiştiricilerine, Üretici Birliklerine Belediye Başkanlıklarına VE Köy Muhtarlarına  Şap Aşılama Kampanyasına gösterdikleri yoğun ilgiye teşekkür ederim dedi.Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.