banner421
banner461
banner195

Nevşehir'de Stk'lardan Milli İradeye Saygı Çağrısı

Nevşehir de bulunan 50 STK nın yer aldığı yaklaşık 150 kişilik oluşturulan Nevşehir Milli iradeye saygı platformu "Sen Nevşehirsin", "İradene Ülkene Sahip Çık" diyerek bir basın toplantısı düzenledi.

Nevşehir'de Stk'lardan  Milli İradeye Saygı Çağrısı

banner143
Nevşehir'de Stk'lardan  Milli İradeye Saygı Çağrısı
İlgili Galeriye Git
banner134

Nevşehir Milli İrade Platformundan İradene Sahip Çık Çağrısı...


“HALKA DAYANMAYAN TÜM VESAYET SİSTEMLERİNİ RED EDİYORUZ”

Nevşehir'de İstanbul merkezli operasyona tepki amacıyla bir araya gelen yaklaşaık 50'yi aşkın sivil toplum kuruluşları tarafından "Milli İrade Platformu" kuruldu.

150 kişilik Nevşehir Milli İrade Platformu bugün Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezinde bir araya gelerek platform başkanı Mustafa Özdemir tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

Nevşehir'de 50 Sivil Toplum Kuruluşu, "Türkiye hepimizin" "Sen Nevşehirsin", "İradene Ülkene Sahip Çık" başlığı altında ortak basın açıklaması yaparak, Milli İradeye destek verdi.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Mustafa Özdemir, Türkiye'nin normalleşmeye başladığı bir süreçte 17 Aralık'ta başlayan operasyonların ardından ülkede oluşan kutuplaşma ve kaos ortamının milleti derinden yaraladığını söyledi.

Nevşehir Milli İrade Platformu Basın Bildirisi

1-      Ülkemiz demokratik bir hukuk devleti böyle bir ülkede yaşamaktan gurur duyuyoruz. Bu gün yaşadığımız sıkıntıların demokrasi ve hukuk kültüründe ki bazı eksikliklerden kaynaklandığına inanıyoruz. Yaşamakta olduğumuz bu sıkıntıların yine demokrasi ve hukuk içerisinde aşılacağına inancımız sonsuzdur.

2-      Devletimizin kanunla kurulmuş tüm kurumlarının toptan yıpratılmasını doğru bulmuyoruz. Devlet kurumları içerisinde görevini yapmayan aksatan suiistimal eden ya da devlete bağlı olması gerekirken başka güç odaklarına bağlı hareket eden kim ya da kimler varsa bunlar hukuk içerisinde ayıklanmalıdır.

3-      Demokratik ülkelerde erkler (Yasama, Yürütme, Yargı) meşruiyetini ve gücünü halktan alır. Halka dayanmayan tüm vesayet sistemlerini reddediyoruz. Bu vesayet sistemleri ister yargıda, ister medyadan ister bürokrasiden ister güvenlik ve emniyet güçlerinden isterse farklı grup ve cemaatten gelsin isterse devletin herhangi bir kurumdan gelsin bunları asla kabul etmiyoruz.

4-      İktidar partisine sesleniyoruz! İktidar partisinin görevi halktan aldığı bu yetkiyi başka hiçbir kurum kuruluş organizasyon kişi ya da mahfillere devretmeden kullanması ve seçim zamanlarında milli iradenin asıl sahibi olan halka hesap vermesidir. Bu gün geldiğimiz süreçte bazı tarihi davaların tekrar görüleceği konuşulmaktadır. Bu durum toplumda rahatsızlık oluşturmaktadır. Mevcut siyasi iktidara ister oy versin isterse vermesin hiç kimse hak etmediği bir muamele ile karşı karşıya bırakılmamalıdır.

5-      Demokrasiye ve milli iradeye en çok bağlı kalması gerekenler siyasi parti teşkilatları ve siyasi parti genel başkanlarıdır. Maalesef üzülerek müşahede etmekteyiz ki bazı siyasi parti liderleri demokrasinin milli iradenin yanında olmaları gerekirken cumhuriyet tarihi boyunca alışkanlık haline geldiği gibi iktidarda ki siyasi partiye darbe yapıldığında muhalefetteki siyasi partiler demokrasi dışı güçlerin karşısında dürüstçe duramamaktadırlar. Ya sessiz kalıyorlar ya da bu güçlerle demokrasi ye ve milli iradeye karşı mücadele ediyorlar. Tüm siyasi parti liderlerini 1991 Ağustosunda tankların üzerine çıkarak darbecilere meydan okuyan Boris Yeltsin kadar cesaretli olmaya davet ediyoruz.

6-      Dünyayı yönetmeye talip dünyanın egemen güçlerine sesleniyoruz! Ülkemizdeki darbelerin şöyle ya da böyle içinde oldunuz. Bu topraklarda operasyonlar yaptınız. Tüm dünyada ki Müslüman ülkelerde yaptığınız gibi. Yeter artık bu millet sizin türlü oyunlarınızı ezberledi. Düşün bu milletin yakasından. Ülkemizi bize bırakın. Zamanınızı paranızı insanlığın faydasına harcayın. Milyonlarca dolar harcayarak demokratik ülkelerde darbe planları hazırlayacağınıza Suriye’de, Arakanda, Doğu Türkistan’da, Filistin’de insanlık katlediliyor. Lütfedin dünyada insanlık ölmesin.

7-      Darbe heveslilerine sesleniyoruz!
Bu ülke 1876 1. Meşrutiyetten bu yana yaklaşın 140 yıldır demokrasi mücadelesi vermektedir. Güç ve iktidar heveslileri her 10 yılda bir milleti ve devleti hizaya getirmek için iç ve dış mihraklarla işbirliği içerisinde darbe yaparak demokrasiyi katletmişlerdir. Darbe kimden ve nerden gelirse gelsin büyüğüne küçüğüne postuna dostuna her türlüsüne karşıyız. Bu millet artık uyandı demokrasisine de iradesine de sahip çıkıyor.

8-      Dost darbenin mimarlarına sesleniyoruz!
Bu ülke hepimizin. Bu gemi batarsa gidecek yerimiz yok. Birlikte inşa etmeye çalıştığımız ülkemizin her taşında hepimizin emeği var. Ülkemizi ve kazanımlarımızı heba etmeyelim. İrademizi ve milli menfaatlerimizi hiçbir ülkenin çıkarlarına tercih etmeyelim.

9-      Ülkemiz son 10 yılda önemli kalkınma hamleleri gerçekleştirdi. Büyük önem verdiğimiz sosyal ve ekonomik kazanımlarımızı görmezden gelemeyiz. Kim bu kazanımlarımızdan bizi geriye götürmek isterse buna da asla müsaade etmeyiz. Tüm okullarımızı kuranı kerim dersleri ve peygamberimizin hayatının ders olarak konulması 50 yıllık başörtüsü probleminin tarihe karışması ve ekonomik ve demokraside geldiğimiz nokta önemlidir.

1    Tüm siyasi partilere sesleniyoruz!
12 Eylül 2010 referandumu öncesi yine ilimizde faaliyet gösteren 50 STK ile Anayasa değişikliği referandumu için EVET çalışması yapmıştık. Yaptığımız açıklamalarda yetmez ama evet demiştik. 13 Eylül 2010 dan dan itibaren yeni anayasa taleplerimiz ile meydanlarda olacağımızı deklare etmiştik. 2010 yılından bu güne kadar yaklaşık 4 yıl geçmesine rağmen yeni çağdaş demokratik sivil bir Anayasa yapılamamıştır. Bu sorumluluk başta iktidar partisi olmak üzere tüm siyasi partilerdir. Tüm siyasi partilere çağrımız ülkemizin geleceği için sivil bir anayasa istiyoruz.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
milliyetçi milli - 4 yıl önce
hangi irade bu yüzde elliyi hiçe sayan bir irademi bu milli irada bu ülkenin yuzde yuzune sahip çıkan irade olmalı yok böyle bi irade
Avatar
YAVUZ AY - 4 yıl önce
yazik bu kadar saygin i̇nsanlarin düştügü hale.ayakkabi kutularini ne zaman unuttunuz bi̇rleri̇de koltuk hevesi̇ne gi̇rmi̇ş.
Avatar
Maccanlı - 4 yıl önce
milli iradeye saygı platformuna 50 stk katılmış. bu 50 kuruluşun 10 tanesinin adını bağışlar mısınız?
Avatar
admin - 4 yıl önce
maccanlı okuyucumuz merakınıza istinaden bu açıklamayı yapma gereği duyduk.sadece basın anlayışımız gereği size resmini toplantıda çektiğimiz bir sayfasında yer alan ve 10 değil ilk 25 tanesinin isimlerini haberin fotogaleri bölümünden yada zahmet etmeyin http://www.fibhaber.com/nevsehirde-stklardan-milli-iradeye-saygi-cagrisi-p18-aid,1388.html#galeri adresinden ulaşabilirsiniz.saygılarımızla
Avatar
Murtaza - 4 yıl önce
Memursen baskanii ogretmenligin i yapsa siyaseti baskalarina biraksa
Avatar
tek vatan tek bayrak tek millet - 4 yıl önce
hertürlü vesayete birlikte karşı duralım ancak;yaptıklarınızla söylediklerinizin birbiri ile alakasını göremedim. hırsizin hiç mi kabahati yok onla ilgili neden hiçbir şey söyleyemiyor kanaat önderleri
Avatar
yalcın dogu - 4 yıl önce
asil şi̇mdi̇ mi̇lli̇ i̇radete si̇yasi̇ darbe var.17 araliktsan beri̇ saga sola aldiran hukuku kendi̇ne bagliyan ve asi̇l mi̇lli̇ i̇radeye karşi olan kati̇l pkk ya sayin di̇yen darbeci̇ stk lar dir.yaziklar olsun menfat i̇çi̇n neler yapiyorlar.bi̇rde orda ti̇caret odasinin i̇smi̇ var resi̇mde yok .
Avatar
seyyah - 4 yıl önce
ısrarla yazıyorum. yayınlamanız arzusuyla. yetkiyi almak uğruna beraber yürüdüğünüz insanlara neden şimdi kumpasçı diyorsunuz sayın eğitimbirsen yöneticisi.