banner461
banner195

Nevşehir'de Tarih Gün Işığına Çıkartılıyor

Nevşehir Belediyesi tarafından projelendirilen Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamındaki çalışmalar sırasında ortaya çıkartılan ve dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşimi olarak da değerlendirilen 11 mahalleyi içine alan bölgede sürdürülen yeraltı şehir temizleme çalışmalarında, çağın geliştirilen modern araçları kullanılıyor.

 Nevşehir'de Tarih  Gün Işığına Çıkartılıyor
09 Mart 2015 Pazartesi 23:09

banner143
Nevşehir'de Tarih  Gün Işığına Çıkartılıyor
İlgili Galeriye Git
banner134

Nevşehir Belediyesi  tarafından projelendirilen Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamındaki çalışmalar sırasında ortaya çıkartılan ve dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşimi olarak da değerlendirilen 11 mahalleyi içine alan bölgede sürdürülen yeraltı şehir temizleme çalışmalarında, çağın geliştirilen modern araçları kullanılıyor. Yerin 10 metre kadar altındaki boşluk ve yapıları tespit edebilen jeo radar cihazlarının kullanıldığı çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Nevşehir Belediyesi’nin öncülüğünde TOKİ, Valilik ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile koordineli bir şekilde devam ettirilen çalışmaları, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver  bizzat izliyor .Nevşehir Kalesi’nin hemen altında başlatılan çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için de, yeraltının 10 metre kadar altındaki tüm boşluk ve yapıları belirleyebilen jeo radar cihazları kullanılıyor.3 kişilik teknik bir ekip tarafından kullanılan jeo radar cihazı ile elde edilen sonuçlar, çalışmalar başlamadan önce yeraltındaki bilgileri kazı heyetine iletiliyor. Bölgedeki kazı çalışmaları bu cihazın verileri ile daha sağlıklı bir şekilde yürütülüyor.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde başlatılan temizleme çalışmalarının aralıksız bir şekilde sürdürüldüğünü söyledi. Ünver, 113 metre yüksekliğinde ve 460 bin metrekareye ulaşan bir genişliği ile dünyanın en büyük yeraltı şehir yapısının Kapadokya turizminin geleceği açısından da oldukça önemli olduğunu belirterek, şöyle konuştu; “ Nevşehir Kalesi ve civarındaki toplam 11 mahallenin alt bölümlerinde birbirine bitişik olarak yapılandırılmış bir konumdaki yeraltı şehrinin varlığı bizlere de oldukça heyecan veriyor.Halen bölgede temizleme çalışmalarında ,çağın gerektirdiği araç ve gereçleri de kullanıyoruz. Çalışmaların tamamlanmasıyla  yeraltı şehirlerinin iç mekanlarında  butik oteller, sanat galerileri,  el sanatları merkezleri, yeraltında yürüyüş yolları, yeraltında müze, yeraltı toplantı salonları gibi yerler düşünüyoruz.”dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
helal - 3 yıl önce
helal olsun başkana nevşehir türizim cenneti olur inşallah
Avatar
türkmen - 3 yıl önce
nasıl rant elde edelim diye neyapacağınızı sasırıyorsunuz.ambara yeraltı sehri diye ytturup oraları aldınız tokiden
Avatar
kapadokyalı - 3 yıl önce
nevşehir in en başarılı başkanı kendilerini kutluyorum
Avatar
nevsehirli - 3 yıl önce
Nevşehirin uzun Adami helal olsun kim tutar seniiii
Avatar
yapmayın böyle şeyler - 3 yıl önce @türkmen
sayın türkmen başkan yer altı şehri diyor bunu söylerken bilgi ve belgeye dayalı konuşuyor... o bölgede bulunan mekanların yer altı şehri özelliği taşıdığı ortada...eğer ambar diyorsan gel bize anlat bakalım neye dayanarak söylüyorsun bunu...hiç gidip araştırma yaptın mı baktın mı yoksa bol keseden kötülemek adına burda konuşuyor musun
Avatar
İsimsiz - 3 yıl önce
En başarılı mı ? Allah aşkına söyleyin nerede düzgün asvaltımız var ? Kaç defa görebildiniz huzuruna davet etti sizi ? Belediye başkanı değil Cumhurbaşkanı sanki. Halkın içine girdiğini görmedim ben kendisinin.