banner461
banner195

Nevşehir’de Tifo Salgını Endişesi

Nevşehir de içme suyu kaynaklı tifo salgınında hastanelerde tedavi görenlerin sayısının son günlerde büyük artış gösterdiği iddia edildi.Bu iddia Nevşehir de bir soruyuda tekrar gündeme getirdi.Nevşehir de içtiğimiz çeşme suları ne kadar sağlıklı???

Nevşehir’de Tifo Salgını Endişesi
08 Nisan 2013 Pazartesi 13:56

banner143
banner134
Edindiğimiz bilgilere göre Nevşehir de Çeşme suyundan kaynaklı tifo salgını nedeniyle Nevşehir de çok sayıda şikayet sebebiyle hastanelere akın ettikleri belirtildi.Şimdi merak ediyorum evlerimizde iş yerlerimizde okullarda içilen çeşme suları ne kadar sağlıklı???

Konu hakkında yetkililerden bir açıklama bekliyoruz.

Tifo Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır? Belirtileri, Tedavisi ve Aşısı

    Tifo Nedir? Tifo, kirli içme suları ve pis yiyeceklerle bulaşan mikrobik ve bulaşıcı bir hastalıktır. Çomağa benzer bir yapısı olan tifo mikrobu genelde salgın şeklinde, yaz ve sonbahar aylarında görülür. Tifo kalbi, beyni, böbrekleri, akciğerleri, karaciğeri, göz ve kulak sinirlerini etkileyen bir hastalıktır, bu nedenle önlem alınması ve bulaşmışsa iyi tedavi edilmesi gerekir.


Tifo Belirtileri: Hastalık, tifo mikrobu vücuda girdikten yaklaşık 7-15 gün sonra ortaya çıkar. Hastalığın ilk günlerinde yorgunluk ve baş ağrıları görülür. Fakat hasta yatmak ihtiyacını hissetmez. Birkaç gün sonra ateş yavaş yavaş yükselmeye başlar.

İştahsızlık, baş ağrısı, burun kanaması, bronşit, mide ve bağırsak bozuklukları ile birlikte ishal görülür. İlk belirtilerin ortaya çıkmasını takip eden birkaç gün içinde ateşi daha da yükselir. Göğsünde karnında ve sırtında pire ısırığına benzeyen kırmızı lekeler belirir. Bu günler içinde tansiyon düşer, nabız da yavaşlar. Hastalığın üçüncü haftasında karın gerginleşir ve şişer. Dışkı ise yumuşaklaşır, bağırsak kanamaları görülebilir. Bademcikler iltihaplanmış, hasta zayıflamıştır. Üçüncü haftanın sonlarından itibaren, ateş düşmeye ve diğer belirtiler kaybolmaya başlar.


Tifo Nasıl Bulaşır? Tifo basili adı verilen bu mikrop, çoğunlukla tifolu hastaların dışkılarında veya idrarlarında, kanlarında, tükürüklerinde veya vücutlarında görülen deri döküntülerinde bulunur. Tifo salgınına, lağım suları karışmış içme suları veya lağım suları ile mikroplanmış yiyecek maddeleri neden olur. Salgın daha ziyade yaz ve sonbahar aylarında görülür.


Tifo Tedavisi: Hastaya süt, yoğurt, ayran, hoşaf, meyva suları, limonata, portakal suyu, yumurta sarısı, yumurtalı çorbalar, iki kere çekilmiş etten yapılmış köfteler, sebze ve meyve püreleri gibi protein, vitamin ve karbonhidrat bakımından zengin besinler verilir. Bol su içirilir ve ayrıca, antibiyotik tedavisi uygulanabilir.


Tifo Hastalığından Korunma: İçme ve kullanma sularının kontrolü, besin hijyeni, lağım ve kanalizasyon tesislerinin hijyen şartlarına uygun duruma getirilmesi en önemli korunma yollarıdır. Tifo aşısı da kesin koruyucu olmamakla birlikte % 51-67 oranında koruyuculuk sağlar. Bu nedenle tifo aşısı yaptırmak da faydalı olabilir.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ibos - 5 yıl önce
ben ankaradan yasayan bir nevsehirli olarak üzüldüm yazık belediyenın alt yapısı zayıff hatta hiç yok ama bu ragmen vekıler ve hasan baskan sorun yok çalısıyoruz durmadan dıyor hiç alakası yok işlerle çok yazık ??