banner461
banner195

Nevşehir'i Leylekler Bastı...!

Özellikle evlerin bacasına ve elektrik direklerinin üstüne yapılan yuvalarda tek tük görmeye alıştığımız leylekleri yıllar sonra Nevşehir in Derinkuyu ilçesine bağlı Suvermez köyünde yüzlercesini bir arada görenler büyük şaşkınlık yaşadılar.İşte FİB Haber objektiflerine yansıyan bu fotoğraf Nevşehir de çekildi...

Nevşehir'i Leylekler Bastı...!
09 Nisan 2014 Çarşamba 02:50

banner143
banner134

Nevşehir ve çevresinde yaz aylarında görmeye alıştığımız leyleklerin sayısı her geçen yıl ne yazık ki gün geçtikçe azalıyor. 
Her zaman gelen bereketin simgesi olarakta görülen leyleklerin artık gelmeyişi vatandaşları üzerken, nedeninin doğa şartları olduğu söylendi.

Hacı baba olarak da bilinen baharın müjdecisi leylekler, Derinkuyu un Suvermez köyünde adeta çiftçilere yardım elini uzatarak köylünün surdugu toprakdan çıkan böçek solucan gibi böçekleri toplayıp yiyiyorlar çiftçiye tarla temizleme işinde yardımcı oluyorlar.

Şubat ayının 2. Yarısı ile mart ayının başlarında ülkemize gelmeye başlayan leylekler, son baharda da ülkemizi terk ederler. Leylekler çiftçi dostudur. Zararlıları yiyerek çiftçilere yardımcı olurlar. Mart ayı sonunda kuluçkaya yatıp mayıs ayında da yavruları doğar.

            Leylekler vatandaşlar tarafından sevilen kuşlardır. Bazen caminin çatısına, bazen elektrik direğine, bazen okulun bacasına yuvalarını yaparlar. Yılan, solucan, salyangoz, çekirge, fare gibi zararlılarla beslenirler. 2 ile 5 yumurta yapan leyleklerden sadece dişi yumurtaların üzerinde yatmaz. İkisi birlikte dönüşümlü olarak yatarlar.

            Zaman zaman gagaları ile takırtı etseler de; genelde sesiz hayvanlardır. Yuvalarından besin bulmak için on kilometre uzağa gittikleri olur. Yavrularını yaklaşık 2 ay yuvada beslerler. Tahıllara, bağa, bahçeye zarar vermezler. Aksine ağaçların kurtlarından tutun; börtü böceği temizlerler. Farelerin bol olduğu yıllarda bayram etmişlerdir. Hacı babalar ülkemize Hatay tarafından giriş yapıp; Karadeniz dışında bütün bölgelere tezgahlarını kurup üreyebilirler. Kendilerine hoş geldiniz dercesine bu günkü günün ilk haberini leyleklere ayırmak, serin geçen hafta sonunuzda leyleklerle içinizi ısıtmak ve günün stresinden uzaklaşmanıza katkı sağlamak istedim. Yazımı okuyanlarınızdan bazıları: “Leyleğin ömrü! Laklak ile geçermiş.” Fikret ve İbrahim Bey boş ver leyleği, serçeyi; memleketin onca ciddi meselesi dururken, leyleklerle zaman yitiriyorsun. Ne diyeyim o okur gurubu da kendince haklıdır.

            Leyleği havada gören: “Leyleği havada gördüm, bu yıl çok gezeceğim. Der. Bazıları da: Leyleği otururken gördüm. Bu sene de evde oturacağız. Şeklinde yorumlar yapar. Halk arasında benzer konuşmalara hepiniz tanık olmuşsunuzdur. Leylek bu sizin ne zaman ona baktığınızı bilmeden uçacaksa uçar, oturacaksa oturur. Sabırlı hayvandır. İşini bilir. Sabırlı olmasa 8 hafta yavrularının yuvada beslenmesi için durmadan çalışır mı? Saygılarımla...

Resim: Tarık AYDIN / Suvermez'den bildiriyor...

Leyleklerle İlgili hiç bilmedikleriniz...Bunları biliyormuydunuz?

Kışın, Avrupa’nın kuzey kısmından orta Afrika’ya kadar gider. Yaklaşık 12 000 km uçtukları olur.Leylekler yüksek ağaç, bina ve bacalarda yuva kurarlar. İyi uçucudurlar.Yuvalarına bağlıdırlar, yıllarca aynı yuvayı kullanırlar ve tek eşlidirler.

Erkek leylekler dişilerden önce gelir, yuvayı temizler, onarır. Erkeklerin dişilerini baş döndüren yükseklikte, muhteşem bir gösteriyle karşılar.

Dört veya beş yumurtası olur. Leylekler yuvada besleyebileceğinden çok yavrusu olunca, yetiştirebileceği kadar yavruyu yuvada bırakıp, fazla olanları yuvadan atar. 

Anne leylek kanatlarının altına alarak, yavrularını yağmur, fırtına ve kızgın güneş sıcağından korur. Baba leylek yavrularını beslemekle yükümlüdür.

Leyleğin eşi ölürse bir daha çiftleşmez.

Yuvalarına sadakatleriyle bilinen leyleklere birçok kültürde farklı anlamlar yükleniyor.

Bunlardan birkaç örnek:

*Germenler için leylek, Tanrı’nın bir elçisi sayılır ve Tanrıça Holda’nın önünde uçardı.

Tanrıça Holda; bitki ve hayvanların yaşamını korur, kış geldiğinde bu mevsim ile savaşarak yeryüzüne bereket ve yeni bir yaşam bağışlardı.

* Eski Çin’de yuvalarına sadakatlerinden dolayı uzun yaşamın simgesi sayılırdı.

* Rusya’da leyleğe kötü davranan, hatta öldüren insanların talihlerinin yaver gitmeyeceğine ve her öldürdükleri leyleğe karşılık, bir çocuklarını kaybedeceklerine inanılır.

* Leylek evini bozmanın, Leyleği öldürmenin felaket getireceği yaygın inanıştır.

*Göç ederken Mekke’yi geçen leylekler, hayatları boyunca hacca gidememiş kişilerin ruhunu yansıtırlar ve bu kişilerin öldükten sonra her yıl leylek olarak kutsal yerlerden geri döndüklerine inanılır. Bu yüzden ona “Hacı baba” denir.

Leyleği havada gören çok gezer. Leyleği otururken görenin o yıl evde oturacağına inanılır. Otururken gören “Hacı baba sen otur ben gezeyim” demelidir.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.