banner461
banner195

Nevşehirli Gurbetçi Evini Sanat Bahçesine Çevirdi

Nevşehir in Derinkuyu ilçesinde Hüseyin İnce (74) isimli gurbetçi bir vatandaş evini sanat bahçesine çevirdi.

Nevşehirli Gurbetçi Evini Sanat Bahçesine Çevirdi
08 Ekim 2013 Salı 15:49

banner143
banner134

 Derinkuyulu gurbetçi Hüseyin İnce (74) evini sanat bahçesine çevirdi.

 
1953 yılında İstanbul’a çalışmaya giden İnce İstanbul’un bazı semtlerinde muhtelif işlerde çalıştı. Daha sonra da Hollanda’ya işçi olarak gitti. İstanbul ve Hollanda’da gördüğü tarihi ve naturel hayattan esinlenerek Derinkuyu’ya her gelişinde 15 yıl önce Nevşehir taşından yaptırdığı evini adeta bir sanat bahçesine çevirdi.
Bir yerlerde gördüğü planlı ev ve bahçelerin esin kaynağı olduğunu, evini ve bahçesini en güzel bir şekilde yapmaya çalıştığını belirten İnce,“Sevgi olmayınca olmuyor” dedi. İnce evin dizaynı, çalışmalarının temelini hayata sevgiyle bakmanın ve buluşmanın izlerini barındırdığını ifade etti. İnce, Hollanda’dan her gelişinde çiçek tohumları getirmiş ve bahçesini çeşitli ağaçlarla birlikte bu çiçekleri ekerek süslemiş. Çiçeklerin yerlerini de zaman zaman değiştirdiğini belirten gurbet emeklisi İnce, bahçesinin içinde sanatsal bir bakışla yaşamanın doğal bir sonucu olarak hayattan haz aldığını belirtti.
 
İnce, kendi hayat felsefesine uygun bazı veciz sözleri de mermere yazdırmış ve bu veciz yazıtları bahçeye monte etmiş. Çeşmenin başında bir kitabede besmele yazısının altında, “Elhamdülillah, Su dışarıyı tövbe içeriyi temizler, Çalış senin de olsun, Sevgi varya şu sevgi”
Derinkuyulu ünlü heykeltıraş Hakkı Atamulu, ilçedeki parkta bulunan kendisine ait bir heykelin farklı kaideli, biraz küçük boyutlu olarak yapmış ve kendisine hediye etmiş. Evine gelen misafirler bahçedeki eserler, ağaçlar ve çiçeklere hayran kalıyorlar.
Boş zamanlarında evinde gramofon ve pikapta plak çalarak dinlenen İnce, ayrıca plak koleksiyonuna da merak salmış. Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Berhiye Aksoy, Münir Nurettin Selçuk ve daha birçok sanatçının plaklarının yanı sıra Nevşehirli Refik Başaran, Avanoslu Selahattin ve Ürgüplü Kamil’in de plakları bulunuyor. Okumayı da ihmal etmeyen İnce günde iki üç saat bahçe temizliğine zaman ayırdığını ve evinin önünü de temizlediğini belirterek, “her insan evini ve kapısını temiz tutmalı ve hayata sevgiyle bakmalıdır” diyor.Haber:Osman Aytekin

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.