banner421
banner461
banner195

Nevşehirli Gurbetçiler Gelmeye Başladı

Avrupalı Gurbetçilerimizin sıla yolculuğu başladı. Yurt dışında bulunan Nevşehirli gurbetçiler tatillerini geçirmek üzere memleketlerine gelmeye başladılar...

Nevşehirli Gurbetçiler Gelmeye Başladı

banner143
banner134
Avrupa'daki Türk işçilerin yaz tatillerini geçirmek için Türkiye'ye gelişleri sınır kapılarında yoğunluk oluşturdu.

Ramazan Bayramı ile birlikte tatillerini Türkiye'de geçirmek isteyen ve Avrupa’daki çeşitli ülkelerde yaşayan Nevşehirli Gurbetçilerimiz, memleketlerine gitmek için yola çıktı. İznini Türkiye’de geçirmek için karayolunu tercih edenlerin büyük çoğunluğu ise Bulgaristan sınırındaki Kapıkule’yi tercih etti. 

Temmuz ayı ile birlikte Almanya başta olmak üzere Avrupa'nın değişik ülkelerinde yaşayan Nevşehirli gurbetçiler de, tatil için Türkiye'ye gelmeye başladı.

'MEMLEKET HASRETİNDEN HER SENE GELİYORUZ'

Avrupa’nın değişik ülkelerinde çalışan ve tatillerini doğup büyüdükleri vatanlarında geçirmek isteyen Nevşehirli gurbetçiler yabancı plakalı arabaları ile ilimize gelmeye başladılar.


  Ailece tatili iple çektiklerini belirten Nevşehirli gurbetçiler : “Şükürler olsun ki vatanımıza geldik. İnsan burada kendisini çok huzurlu hissediyor. Yaklaşık 1 ay Nevşehir'de doğup büyüdüğümüz yerlerde sevdiklerimizle tatil yaptıktan sonra tekrar çalıştığımız yerlere geri döneceğiz. Yurt dışında çalışmanın zorlukları çok. İnsanın kendi vatanı gibisi yok. Buradaki hemşehrilerimizin sıcaklığı ve insanlığını orda bulmak çok zor. Bu yüzden her yıl tatili iple çekiyoruz ” dediler.

Nevşehirli Gurbetçi Okan Yılmaz ise Ramazan bayramını memleketlerinde geçirmek için erken yola çıktıklarını kaydederek, "Bayramda Türkiye'de olmak için erken geldik. Gümrükte 2 saati aşkın bir sürede işlemler yapıldı ve çıktık. Şimdi Nevşehir e doğru yola çıkıyoruz. Burada olmak çok güzel, her yıl vatan hasretini dindirmek için Türkiye'ye gelmeye çalıyoruz" diye konuştu.

Sıcak havada yolculuk yapmanın ve gümrüklerde beklemenin oldukça zor olduğunu anlatan 38 yaşındaki Fatih Akkuş ise tüm sıkıntıları Türkiye'ye girdiklerinde unuttuklarını söyledi. Akkuş, "Ben ve eşim Almanya'da yaşıyoruz. Her sene tatilimizi Türkiye'de geçirmek için gelmeye çalışıyoruz. Bu zamanlarda hava çok sıcak ve bir de gümrüklerde bekliyoruz ya zor oluyor gerçekten. Şimdi Türkiye'ye girdik. Bundan sonra Nevşehir'de akraba ziyaretlerine gideriz. Biraz tatil yapar yine Almanya'ya döneriz" dedi.

SON 24 SAATTE 4 BİN ARAÇLA 10 BİN KİŞİ GELDİ

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre, son 24 saatte Kapıkule Sınır Kapısından Türkiye'ye 3 bin 571 araçla toplam 10 binin üzerinden kişi girişi yapıldı. Uzun Ramazan Bayramı tatilini yurt dışında geçirmek isteyenler ise 2 bin 465 araçlar Kapıkuleden çıkış yaptı.

FİB Haber Merkezi olarak tüm Nevşehirli Gurbetçilerimize hoş geldiniz diyor, bir sebeple bu sene memleketine gelemeyen gurbetçilerimize de Selam ve sevgilerimizi gönderiyor en kısa sürede vatan topraklarında sılai rahim yapmaya davet ediyoruz. 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.