banner461
banner195

Niğde Üniversitesi resmen 'Ömer Halisdemir Üniversitesi' oldu

7 Eylül 2016 Tarihli ve 29824 Sayılı Resmî Gazetede Yayımlanan Kanun İle Niğde Üniversitesinin Adı Değişti.

Niğde Üniversitesi resmen 'Ömer Halisdemir Üniversitesi' oldu
08 Eylül 2016 Perşembe 11:11

banner143
banner134
7 Eylül 2016 Tarihli ve 29824 Sayılı Resmî Gazetede Yayımlanan Kanun İle Niğde Üniversitesinin Adı Değişti.

Niğde Üniversitesi Rektörlüğünden yapılan açıklamaya göre;


15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe kalkışmasında Özel Kuvvetler Komutanlığı'na girmeye çalışan darbeci general Semih Terzi'yi, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı'dan aldığı "Vur" emri üzerine alnından vurarak öldüren Kahraman Şehit Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir, Tuğgeneral Semih Terzi’nin yanında bulunan cuntacı askerler tarafından başına ve vücuduna isabet eden 30 kurşunla şehit edilmişti.
Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir darbe kalkışmasına ilk kurşunu sıkarak canı pahasına kahramanca bir duruş sergilemiş ve çok kritik bir noktada çok kritik bir müdahaleye imza atarak 15 Temmuz darbe kalkışmasının seyrini değiştirmiş ve demokrasinin temsili haline gelmişti.
11 Temmuz 1992 tarihli ve 21281 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2809 sayılı Kanunun ek 22.maddesi başlığı ve 1.fıkrası ile “Niğde Üniversitesi” olarak kurulan Üniversitemizin ismi; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve Türk Milletinin bekasına yönelik yapılan hain kalkışmayı önlemek için canını çekinmeden feda eden Şehit Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir’in kahramanlığını ve adını gelecek nesillere taşıyabilmek, tarihe not düşmek amacıyla 7 Eylül 2016 Tarihli ve 29824 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 6745 Sayılı Kanunun 20’nci maddesi gereğince “Ömer Halisdemir Üniversitesi” olarak değiştirilmiştir.
Konuyla ilgili açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Adnan Görür; “Her türlü özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz Kahraman Şehit Ömer Halisdemir gibi pek çok kahramanımızın ismini ve anılarını yaşatmak, hikâyelerini gelecek nesillere aktarmak, tarihe ışık tutmak, bu toprakları kanları ile Vatan yapan kahramanlarımıza en büyük borcumuzdur” dedi.
Türkiye’nin ve Türk Milletinin kaderinin değişmesindeki en büyük rolün Kahraman Şehit Ömer Halisdemir’e ait olduğunu belirten Rektör Görür konuşmasını; “Darbeci FETÖ hainlerinin sıktığı 30 kurşun O’nu öldürmedi, öldüremedi. Aksine, adını tarihe, adını Türkiye’nin hafızasına kazıdı, ölümsüzleştirdi. Ömer Halisdemir artık yalnızca anne babasının değil, Türk Milletinin de şehidi oldu” diyerek sürdürdü.
Kahraman Şehit Ömer Halisdemir’in ölümünün ağlanılacak değil gururlanılacak bir şehadet olduğunu ayrıca kendisini bu Milletin kalbine ebediyete kadar yazdığını ve yüreği çarpan tek bir Türk kalana kadar orada yaşamaya devam edeceğini söyleyen Rektör Görür;  “Kahraman Şehit Ömer Halisdemir Vatan için Yüce Türk Milleti için Hak’ka yürüdü. Bizler de şehitlerimizin emaneti olan bu Vatanı hainlere, alçaklara çiğnetmeyeceğiz. Ayrıca bu yüce Millet, ülkemizin ve Niğde’nin gururu Ömer Halisdemir’i ve tüm şehitlerimizi hep şükranla ve minnetle anacak, asla unutmayacaktır” dedi.
Üniversitenin isminin Ömer Halisdemir Üniversitesi olarak değiştirilmesinden duydukları memnuniyeti ifade eden Rektör Görür, her türlü özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı borçlu olduğumuz, demokrasinin temsili olmuş kahraman şehidimizin ismini taşıyan Üniversitenin mensubu olmanın gurur verici olduğunun altını çizerek kararın alınmasını sağlayan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerini ve şükranlarını sunduğunu ifade etti.

 
 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.