banner461
banner195

Niğde’ye Tıp Fakültesi Onaylandı

Niğde Üniversitesi’nin bir süredir gerçekleştirmeye çalıştığı Niğde’nin önemli bir hayali için ilk gerçekçi adım atıldı.

Niğde’ye Tıp Fakültesi Onaylandı
13 Nisan 2015 Pazartesi 13:45

banner143
banner134
 Niğde Üniversitesi’nin bir süredir gerçekleştirmeye çalıştığı Niğde’nin önemli bir hayali için ilk gerçekçi adım atıldı. Niğde Üniversitesi’nin uzun süredir ciddi ve yoğun bir şekilde gerçekleştirmeye çalıştığı Tıp Fakültesi’nin kuruluşu Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylandı.
Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür’ü telefonla arayarak Niğde Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kuruluşunun YÖK tarafından onaylandığı bilgisini verdi.

Konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür, Niğdelilerin ve Niğde Üniversitesi mensuplarının yıllardır hayalini kurduğu ve gerçekleştirilmesi için herkesin gayret sarf ettiği Niğde Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin en önemli aşamadan geçtiğini YÖK’ten onay aldığını belirtti. Tıp Fakültesi’nin kuruluş kararının bundan sonra Milli Eğitim Bakanlığı ve Bakanlar Kurulu kararına bağlı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Adnan Görür, “Fakültenin kuruluşunun YÖK tarafından onaylanması bizim için oldukça önemli bir süreç. Yaptığımız görüşmelerden yola çıkarak YÖK’ten olumlu kararın çıkmasının en büyük sebeplerinden biri Üniversitemiz bünyesinde kurulan son 4 fakülteden ikisinin hayırseverler tarafından yaptırılmasıdır. Bu bakımdan Tıp Fakültesi’nin kuruluşunun sadece Milli Eğitim Bakanlığı ve Bakanlar Kurulu kararına bağlı olmadığını hayırseverlerimizin desteğinin de belirleyici rol oynadığını unutmamak gerekir” dedi.

Tıp Fakültesi’nin kurulmasının hem Niğde Üniversitesi’ne hem de Niğde’ye ciddi katkılar sağlayacağını belirten Rektör Görür, “Yıllardır bu hayali gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Her türlü girişimde bulunduk, elimizden gelen her şeyi yaptık. Bu doğrultuda Üniversite Senatomuzun 2014 yılının Kasım ayında çıkardığı Tıp Fakültesi kurulması kararını YÖK’e gönderip konunun ciddi şekilde takipçisi olduk. YÖK’ün fakülte kuruluşunu onaylamış olması çok büyük önem taşıyor. Bu süreçte Üniversite olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yaptığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Tabi ki, bundan sonrasında da yapmaya devam edeceğiz. Niğde Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kurulması aşamasında başta Niğde halkı ve hayırseverlerimiz olmak üzere herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli ve hep beraber Niğde’nin bu büyük hayalini gerçekleştirmeliyiz” diye konuştu.

Prof. Dr. Adnan Görür, açıklamasının sonunda Niğde Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kurulması sürecinin bir an önce olumlu şekilde neticelenmesini dileyerek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
meterisli - 3 yıl önce
vekillere duyurulur illaki kulaklarının dibinde davulmu çalalım uyan nevşehir uyan uyandır siyasileri
Avatar
nev50 - 3 yıl önce
yorumcular haksızlık ediyor bizim 3 ak partili vekilimiz de büyük baskılar sonucu hacı bektaş veli üniversitesinin başına nevşehiri eklettiler bence tıp fakültesi açtırmaktan daha büyük başarı haydi bi daha ak partim 3-0
Avatar
Ankaralı - 3 yıl önce
nevşehire de bu yakışır siz akpli vekil göndermeye devam edin
Avatar
ali - 3 yıl önce
3 0 a duyurulur
Avatar
- 3 yıl önce
milletle dalga geçer gibi birde 3-0 diyerek oy istiyorlar önce hizmet edin sonra karşılık bekleyin
Avatar
CEMİL YILMAZ - 3 yıl önce
ni̇ğde ye helal olsun adamlar çalişiyor.
Avatar
iyi olur bence - 3 yıl önce
iyi olur bence de