banner461
banner195

NTSO’dan İkinci Uyarı

Nevşehir Ticaret ve Sanayi odası başkanlığı, iş sağlığı ve Güvenliği kanununca işverenlere getirilen hükümlülükler konusunda üyelerini bir kez daha uyardı.

NTSO’dan İkinci Uyarı
17 Ağustos 2013 Cumartesi 13:55

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Ticaret ve Sanayi odası başkanlığı, iş sağlığı ve Güvenliği kanununca işverenlere getirilen hükümlülükler konusunda üyelerini bir kez daha uyardı.

Yapılan Açıklamada, “6311 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 20 Haziran 2012 tarihinde kabul edilmiş ve 6, 7 ve 8. Maddeleri hariç genel olarak 01 Ocak 2013 tarihi itibari ile yürürlüğe girmiştir. Kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte üyelerimizin cezalı duruma düşmemeleri için kanunda belirtilen ödevleri belirtilen zaman dilimleri içerisinde tamamlamaları gerekmektedir. Kanun iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi ile ilgili olarak işçi sayısı ve tehlike sınıfı doğrultusunda sınıflama yapmaktadır. Buna göre; 50 ve üzerinde işçi çalıştıran işyerleri iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimini sigortalı olarak bünyesinde bulundurmak veya yetkilendirilmiş ortak sağlık güvenlik hizmet alınması zorunluluğu 01 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir. TMM Genel Kurulunda kabul edilen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanununun yürürlüğü ertelenmiştir. Erteleme ile iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğuKamu Kurumları İle 50’den Az Çalışanı Olan Ve Az Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İş Yerleri İçin 01 Temmuz 2016 Tarihine, 50’den Az Çalışanı Olan Tehlikeli Ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İş Yerleri İçin 01 Temmuz 2014 Tarihine Ertelenmiştir.

Belirtilen ertelemeye rağmen işverenin İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında iş yerinde uygulamakla yükümlü olduğu aşağıda belirtilen diğer yükümlülüklerin ötelenmesi söz konusu değil. Devam eden yükümlülükler şöyle:

-“Kanunun 10’uncu maddesiyle hükme bağlanan, iş yerlerinde risk değerlendirmesi çalışması yapılması,

- Kanunun 11’inci maddesiyle hükme bağlanan, acil durum planları, yangınla mücadele ve ilk yardım çalışmalarının yapılması,

- Kanunun 12’nci maddesi ile hükme bağlanan tahliye planının yapılması,

- Kanunun 14’üncü maddesi ile hükme bağlanan iş kazası ve meslek hastalıklarının kayıt ve bildiriminin yapılması,

- Kanunun 15’inci maddesi ile hükme bağlanan sağlık gözetiminin gerçekleştirilmesi,

- Kanunun 16’ıncı maddesi ile hükme bağlanan çalışanların bilgilendirilmesi, kanunun 17’inci maddesi ile hükme bağlanan çalışanların eğitimi,

- Kanunun 18’inci maddesi ile hükme bağlanan çalışanların görüşlerinin alınması ve katılımlarının sağlanması,

- Kanunun 20’nci maddesi ile hükme bağlanan çalışan temsilcilerinin belirlenmesi.”

Üyelerimiz, iş yerinde yukarıdaki önlemlerin alınmasını, yönetmelikler çerçevesinde bazılarını kendisi sağlayabileceği gibi dışarıdan profesyonel yardım alarak da bu hükümleri gerçekleştirebiliyor.

Yürürlüğe giren maddeler itibari ile sigortalı işçi sayısı ne olursa olsun işçi çalıştıran üyelerimizin Risk Analizi, Acil Eylem Planı ve Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi konularını tamamlamaları gerekmektedir. Söz konusu yükümlülük 01 Ocak 2013 tarihi itibari ile başlamış bulunmaktadır.

Risk analizi, acil eylem planı ve eğitim konularında üyelerimizin, bu işlemleri gerçekleştiren firmalar ile yapacağı sözleşmelerde dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır;

- Öncelikle işletmenizin NACE(faaliyet kodu) kodu kapsamında tehlike sınıfınızın belirlenmesi gerekmektedir.

- Analiz ve planları yapacak firmaların mutlaka işyerlerine gelerek, işletmenin özelliklerini ayrıntılı biçimde incelemeleri gerekmektedir. Masa başında, işyerini inceleme yapılmadan hazırlanan analizler başkaca cezaların önüne geçemeyecektir.

- Anlaşma yapılan firmalar ile mutlaka sözleşme yapılmalı, mümkün olduğu kadar peşinat verilmemelidir. Ödemeler anlaşma sağlanan konuların tamamlanması ile birlikte ilgili firmalara fatura karşılığı yapılmalıdır.

- Hazırlatılan risk analizleri;   az tehlikeli işletmeler için 6 yıl, tehlikeli işletmeler için 4 yıl, çok tehlikeli işletmeleri için ise 2 yıl süre ile geçerlidir. Bu süreler içerisinde işletmelerinize alınacak makine ve ekipmanlar risk analizinin yenilenmesini gerektirmektedir. Bu bağlamda anlaşma koşullarının görüşülmesinde bu konuda ek ücret talep etmeyen firmaların tercih edilmesinde fayda bulunmaktadır. Aynı husus işe yeni başlayan işçilerin temel eğitimlerinin verilmesi noktasında da geçerlidir.

Bu Kapsamda Ünvanları Ve İletişim Bilgileri Yer Alan Firmalar Odamıza Müracaat Etmiş Ve Belirtilen Şartlarla, Odamız Üyesi Olduğunu Oda Kayıt Sureti İle İspat Eden Üyelerimize Mevcut Fiyatları Üzerinden İndirim Uygulayacağını Beyan Etmişlerdir. Takdir Yetkisi Üyelerimize Ait Olmak Üzere; Üyelerimizin Yetkilendirilmiş Firmalar İle Veya Odamıza Müracaat Eden Firmalar İle Yukarıda Belirtilen Hususlarda Gerekli Yasal Yükümlülüklerini En Kısa Sürede Yerine Getirmeleri Önemle Rica Olunur” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.