banner461
banner195

Nüfusu 10 Binin Altındaki İlçeler Kapatılıyor!

Ak Parti Genel Başkan yardımcısı Numan Kurtulmuş'un başkanlığında kurulan ve için Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi ve İçişleri Bürokratlarının da bulunduğu bir heyet Türkiye'nin Mülki İdari bölümlerini yeniden belirleme konusunda hummalı bir çalışma yürütüyor.

Nüfusu 10 Binin Altındaki İlçeler Kapatılıyor!
23 Ekim 2013 Çarşamba 17:00

banner143
banner134

 Gizli Çalışma'nın Ayrıntıları 

Valilik ve Kaymakamlıklarla Yola Devam

Öncelikle Vali ve Kaymakamsız bir Türkiye konusunda araştırma yapan heyetin, araştırma sonuçlarında İlçelerin Kaymakamsız, İllerin ise Valisiz yönetilemeyeceğini tartışmaya yer götürmeyecek şekilde anladıkları belirtiliyor. Amirler.NET'e bilgi veren kaynaklar heyetin Mülki İdare'nin olmadığı bir Türkiye seneryosu üzerinde çalıştığı ancak ortaya çıkan sonuçların böyle bir şeyin Türkiye'yi yönetilemez hale getireceğini göstetdiğini belirtiyor.

İl ve İlçe Sayısı Azaltılabilir

Aynı kaynaklarca, çalışmanın yönünün il ve ilçe sayısının azaltılmasına döndüğünü bu kapsamda ilk olarak nüfusu 10.000'in altındaki ilçelerin kapatılacağı ve yaklaşık 200 Kaymakama Sayıştay Denetçisi olma teklifinin götürüleceğini belirtiliyor. Sayıştay Başkanlığı'nın Kaymakamları denetçi olarak bünyesine almaya hazır olduğu belirtiliyor.

Kapatılan ilçelerin Kayamkamlarının İdari Yargı Hakimliğine atabilmeleri seçeneğine ise Adalet Bakanlığının soğuk baktığı alınan bilgiler arasında. 

Amirler.net  ajanskamu.com


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
f. UZUN - 4 yıl önce
ilçeleri kapatip oradaki kamusal binalari çürümeye ve ilçe halkiyla birlikte ilçeye bağli köylerin halkinida mağdur etmek yerine o ilçelerin nüfusunun artmasina yönelik kamusal yatirimlar yapip işvereni o bölgeye yönlendirip işletmeler kurdurtmak daha mantikli bir karar olur. verilmiş bir hizmeti geri almak akil dişi
Avatar
B.Sağlam - 3 yıl önce
Artık köylerde yaşayan kalmadı ; herkes iş umuduyla şehirleri doldurduğu için kaçınılmaz bir son bu.
Avatar
Musa - 3 yıl önce
Kırşehir n akcakent ilçesi kesinlikle kapanmalı. İlçede herşey var ama nüfus yok sebep ise oralı bir milletvekili