banner461
banner195

O Beldeler Artık Köy Oldu

Türkiye genelinde olduğu gibi Nevşehir’de de büyükşehir belediyesi yasası ile nüfusları 2 binin altında kalan ve kapatılması planlanan belediyelerin umudu Anayasa Mahkemesi kararı ile son buldu.

O Beldeler Artık Köy Oldu
16 Eylül 2013 Pazartesi 18:19

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Türkiye genelinde olduğu gibi Nevşehir’de de büyükşehir belediyesi yasası ile nüfusları 2 binin altında kalan ve kapatılması planlanan belediyelerin umudu Anayasa Mahkemesi kararı ile son buldu.

Anayasa Mahkemesi nüfusu 2 binin altında kalan 559 belde belediyesini Mart 2014 seçimlerinde kapatarak köye dönüştüren yasanın iptal istemini reddetti. Bu beldeler önümüzdeki yerel seçimde artık köy tüzel kişiliğine geçecek ve belediye başkanı yerine muhtar seçimi için sandığa gidecek.

Nevşehir’de Acıgöl İlçesine Bağlı İnallı, Kurugöl, Avanos İlçesine Bağlı Akarca, Göynük, Mahmat, Sarılar, Topaklı, Derinkuyu İlçesine Bağlı Suvermez, Gülşehir İlçesine Bağlı Abuuşağı, Gümüşkent, Ovaören, Karacaşar, Tuzköy, Hacıbektaş İlçesine Bağlı Karaburna Ve Kızılağıl, Hacıbektaş İlçesine Bağlı Kızılağıl, Kozaklı ilçesine bağlı Kalecik, Kanlıca, Karahasanlı, Karasenir ile Ürgüp ilçesine bağlı Başdere ve Mustafapaşa belediyelerin kapanması planlanıyor.

Gülşehir ilçesine bağlı Karacaşar ile Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa kasabalarının turizm öncelikli yöreler arasında yer alıp almayacakları ise henüz belli değil.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

Etiketler; #Umutları Bitti

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
uzaylı - 5 yıl önce @Tebrikler
eeeeeeeeeeee ne diyelim atbkazanır eşek yer dedikleri laf böyle bir şey galiba bakalım daha neler olacak
Avatar
sinasoslu - 5 yıl önce @Tebrikler
mustafapa bilmiyorumda tek ünıversite olarak tarihe geçecek.herkez uyuyarak bu işi başardı.çok yazık oldu
Avatar
Tebrikler - 5 yıl önce
mustafapaşa gibi bir turizm merkezini köy yapan zihniyeti tebrik ediyorum . milletvekillerimizi de tebrik ediyorum... yazıklar olsun
Avatar
değişik - 5 yıl önce
bende mustafapaşa belediye baskanını tebrik ediyorum.köye düşmesi için elinden geleni yaptığı için.üniversitesi olan ve bu 4 yılda açılan otellerle gelişmesi daha çok büyümesi gereken m.paşayı köye düşürdükleri için tekrar bld.baskanına ve azalarına tesekkür ediyorum.
Avatar
hahaha - 5 yıl önce
inallı kapanırsa heryer kapansın