banner461
banner195

Öger, Üniversitemizi Çin’de Tanıtıyor

Nevşehir Hacıbektaş Üniversitemiz Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Adem ÖGER, YÖK bursu ile Uygur Türklerinin kültürü ve edebiyatını araştırmak üzere gittiği Çin-Minzu Üniversitesi’nde çalışmalarına başladı.

Öger, Üniversitemizi Çin’de Tanıtıyor
25 Kasım 2013 Pazartesi 17:32

banner143
banner134

 Üniversitemiz Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Adem ÖGER, YÖK bursu ile Uygur Türklerinin kültürü ve edebiyatını araştırmak üzere gittiği Çin-Minzu Üniversitesi’nde çalışmalarına başladı. İlk olarak Çin-Minzu Üniversitesi Uygur Dili ve Edebiyatı Bölümünde eğitim gören öğrencilere ve öğretim üyelerine Üniversitemizi ve Türkiye’yi tanıtan Öger, daha sonra Uygur Türkleri üzerine yapılması gereken çalışmalar konusunda geniş katılımlı bir de konferans verdi. Öger, ayrıca iki üniversite arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişimi noktasında anlaşma yapılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Yrd. Doç. Dr. Adem Öger, Pekin’de bulunan Beijing Foreign Studies University, School of Asian and African Studies Dekanı Prof. Dr. Yang Xiaojing ve Türkçe Bölümü Başkanı Doç. Dr. Liu Zhoo’yu ziyaret etti. Bu üniversite ile de anlaşma yapma hususunda görüşmeler yapan Öger, 1960 yılında kurulan ve 400’den fazla bürokrat yetiştiren bu fakültenin Türkçe Bölümünde eğitim gören öğrencilerle de bir araya geldi.

Pekin’de bulunan Üniversite kütüphaneleri ile Milli kütüphanede araştırmalarını sürdüren Öger, 1949’dan bu yana Uygurca kitapların neşredildiği Pekin Milletler Neşriyatı yetkilileri ve Uygurca yayın da yapan Pekin Radyosu yetkililerini de ziyaret ederek Üniversitemiz hakkında bilgiler verdi. Ayrıca Uygur kültürünün icra edildiği toy ve meşreplere de katılarak Uygur halkı ile hemhal oldu.  


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.