banner461
banner195

Öğretmenlik Mesleğimizin itibarının ön plana çıktığı günlerin özlemindeyiz

Memur-Sen’e bağlı Eğitim-Bir-Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Özdemir, tüm öğretmenlerimizin emeklerinin değerinin anlaşıldığı, mesleğin itibarının ön plana çıktığı ve Öğretmenler Günü’nün sivilleştiği günlerin özlemi içerisinde olduklarını söyledi.

Öğretmenlik Mesleğimizin itibarının ön plana çıktığı günlerin özlemindeyiz
24 Kasım 2014 Pazartesi 16:09

banner143
banner134

 Özdemir, “12 Eylül darbesinden sonra ihdas edilen ve 1981’de kutlanmasına karar verilen Öğretmenler Günü; 12 Eylül 1983 tarihinde Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği’nin yayınlanmasından sonra kışla düzeni anlayışıyla her yıl kutlanmaya devam etmektedir. Darbecilerin ruhunu yansıtan, izlerini taşıyan, törenleri ve ritüelleriyle sorgulanmaksızın her yıl tekrarlanan Öğretmenler Günü, millet iradesini hiçe sayanların himmetiyle “öğretmenlere de bir gün olsun” denilerek ihdas edildiği günden beri kabul sorunu yaşamaktadır. Darbecilerin yeri millet vicdanında nasıl meşrulaşmadıysa, 24 Kasım da aynı şekilde meşrulaşamamıştır. Öğretmenleri kendi mesleki geleneklerinden ve dünya öğretmen dayanışmasından koparmayı hedefleyen 24 Kasım, aynı zamanda 100’ü aşkın ülkenin aynı tarihte kutlamasından soyutlanmanın da tarihidir.  Milletin tercihlerine pranga vuran antidemokratik müdahalelerin zirve noktası olan darbe sonrası; suç işleyenlerin yapmak istedikleri mühendisliğe öğretmenleri de ortak etmek için tahsis ettikleri bugün, aynı zamanda milletin bin yıllık geçmişini bir kalemde silip atmayı sevimli kılmaya çalışan yaklaşımları da bünyesinde barındırmaktadır. 12 Eylül darbesi sonrası olduğu gibi 28 Şubat’ta da geniş salonlara yoklama yapılarak alınan öğretmenlere antidemokratik diskur çekilmiş, kutlanmaya başladığı günden bu yana içi doldurulamayan, yasak savmak kabilinden törenler ve beylik konuşmalarla Öğretmenler Günü geçiştirilmiştir. Öğretmenlere pratikte herhangi bir katkı sunamayan, çocuk masumiyetinin suni teneffüsüyle bugüne kadar gelen 24 Kasım, ideolojik devletin bir ritüeli olmaktan öteye geçemeyen bir ‘belirli’ gündür. Öğretmenlerin günü kutlanacaksa, bu, militarist biçimde öğretmeni belli saatte, belli yerde bulunmaya zorlayarak değil, öğretmeni bir makama götürüp ‘günümü kutla’ yaklaşımı yerine, bütün devlet erkânının da hocası olan öğretmenlerin kendi mekânlarında ziyaret edildiği ve önemsendiği bir nezaket çerçevesinde olmalıdır.Eğitim yöneticilerini ve öğretmenleri heyetler halinde protokolü oluşturan zevatın ayağına götürerek; komedi programlarındaki skeçlere seza uygulamalara imza atılma dönemi kapanmalıdır. Yıllardır devam ede gelen şablonların yönetmeliklerle devam ettirilmesi de, 24 Kasım’da sorgulanmalıdır. Öğretmenlerin gönülden iştirak edecekleri, kökü derinlerde bir Öğretmenler Günü özlemiyle; tüm öğretmenlerimizin emeklerinin değerinin anlaşıldığı, mesleğin itibarının ön plana çıktığı ve Öğretmenler Günü’nün sivilleştiği günlerde buluşmayı diliyoruz” açıklamasında bulundu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Paralel - 3 yıl önce
darbeci zihniyeti eleştiriyorsun şu an sende gerek delege seçiminde gerekse müdürlük mülakatında darbeci paralelcilere geçit verdin bu ne lahana bu ne perhiz sen kime hizmet ediyorsun
Avatar
öğretmen - 3 yıl önce
2.akp paralel dönemi haftaya okullarda başlıyor.ya da öz paralel dönemi demek daha dogru olur.
Avatar
vedat - 3 yıl önce
paralelle her zaman içiçeler,atamalara bakın göreceksiniz,sendika ağalarının eline kaldık
Avatar
karayel - 3 yıl önce
sen ve senin gibi düşünenlerle öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştığının ön plana çıktığı günlerin özlemindeyiz
Avatar
gööö - 3 yıl önce
yazık sizde eğitimcinin yanındayız dedikçe öğretmenlerin hakkını yediniz.
Avatar
Ah Özdemir ah - 3 yıl önce
sayın hocam siz savunduğunuz düşüncenin yaptıklarını hiç mi görmüyorsunuz
Avatar
sevban - 3 yıl önce
Bütçeden en çok payı alan, yılın 185 günü calisip 180 gün yatan,gün içindesaat 3 de mesaisi biten başka memur var mi