banner461
banner195

Onlar Toplumunun Vazgeçilmez Unsurları

Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitimciler Birliği Sendikası Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Özdemir, engellilerin topluma kazandırılmasının önemine değinirken, anayasa reformu ile engellilere tanınan hakların bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Onlar Toplumunun Vazgeçilmez Unsurları
02 Aralık 2013 Pazartesi 11:23

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitimciler Birliği Sendikası Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Özdemir, engellilerin topluma kazandırılmasının önemine değinirken, anayasa reformu ile engellilere tanınan hakların bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Engellilere tanınan hakların hayata geçirmedikçe, erişilebilir kılmadıkça, kullanılır hale getirmedikçe bir anlamı kalmayacağına işaret eden Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitimciler Birliği Sendikası Nevşehir Şube Başkanı Özdemir, “Dünyanın dört bir yanında hakları için mücadele eden engellileri anmak ve kazanılmış haklarını toplum bilincine çıkarmak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 3 Aralık tarihini Dünya Engelliler Günü ilan etmiştir. Türkiye başta Birleşmiş Millet Engelli Hakları Sözleşmesi olmak üzere engellilerin hak ve özgürlüklerini düzenleyen birçok uluslararası hukuk belgesine taraf olmuştur. Son olarak 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandum sonucunda Anayasamızın 10. Maddesine engellilere yönelik pozitif ayrımcılık konusunda yeni düzenleme de yapılmıştır. Bütün bunlar ülkemizde yaşayan engellilerimiz açısından sevindirici gelişmelerdir. Ancak hukuk belgelerinde yazılanlar tek başına yetmemektedir. Bunları hayata geçirmedikçe, erişilebilir kılmadıkça, kullanılır hale getirmedikçe bir anlamı kalmamaktadır. Özellikle Anayasa reformundan sonra engellilere yönelik düzenlemelerin engelli insanlarımızın haklarını koruyucu içerikte olması bekleniyor. Özellikle zihinsel engelli çocuklarımızın eğitimiyle ilgili müfredatta değişikliğe gidilmesi gerekmektedir. Engellilerin kendi seçimlerini yapma özgürlükleri ve bağımsızlıklarını da kapsayacak şekilde, kişilerin insanlık onuru ve bireysel özerkliklerine saygı gösterilmesinin; Ayrımcılık yapılmamasının; Engellilerin topluma tam ve etkin katılmasının, Farklılıklara saygı gösterilmesi ve engellilerin insan çeşitliliğinin ve insanlığın bir parçası olarak kabul edilmesinin; Erişilebilirliğin, fırsat eşitliğinin, kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasının; Engelli çocukların gelişim kapasitesine ve kendi kimliklerini koruyabilme haklarına saygı duyulmasının gerektiğine inanıyoruz” dedi.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.