banner461
banner195

Orta Anadolu'ya GAP benzeri 35 milyar liralık dev proje müjdesi

Orta Anadolu Gelişim Projesi adı verilen Ankara, Amasya, Eskişehir, Kırıkkale, Kırşehir, Çorum, Çankırı, Nevşehir, Kayseri, Yozgat, Tokat ve Sivas’ı kapsayan proje kapsamında 3 bin 360 tesis inşa edilecek

Orta Anadolu'ya GAP benzeri 35 milyar liralık dev proje müjdesi
08 Ekim 2015 Perşembe 17:43

banner143
banner134
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Güneydoğu Anadolu Projesi ve Konya Ovası Projesi'nin ardından İç Anadolu'yu kalkındıracak dev bir büyük projeyi daha hayata geçiriyor. 2019 yılında bitirilmesi planlanan proje 35 milyar TL'ye mal olacak.

Bakanlığının Çorum'da yaptığı yatırımlar hakkında bilgi veren Bakan Eroğlu, Orta Anadolu Bölgesi'ni ilgilendiren önemli bir projeyi de ilk kez kamuoyuyla paylaştı. Güneydoğu Anadolu Projesi ve Konya Ovası Projesi'nin ardından 'Orta Anadolu Gelişim Projesi' adını verdikleri yeni bir proje başlatacaklarını ifade eden Eroğlu, söz konusu projenin Ankara, Amasya, Eskişehir, Kırıkkale, Kırşehir, Çorum, Çankırı, Nevşehir, Kayseri, Yozgat, Tokat ve Sivas illerini kapsayacağını açıkladı. Eroğlu, 2019 yılında bitirilmesi planlanan proje kapsamında 3 bin 360 tesis inşa edileceğini ve toplam yatırım maliyetinin 35 milyar TL'yi bulacağını bildirdi.

35 milyar liralık 3 bin 306 tesis

Orta Anadolu Gelişim Projesi adı verilen Ankara, Amasya, Eskişehir, Kırıkkale, Kırşehir, Çorum, Çankırı, Nevşehir, Kayseri, Yozgat, Tokat ve Sivas'ı kapsayan proje kapsamında 3 bin 360 tesis inşa edilecek. 2019 yılında bitirilmesi planlanan proje 35 milyar TL'ye mal olacak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye'de kalkınma projelerinin olduğunu belirterek, "En eskisi GAP, Güneydoğu Anadolu Projesi ama GAP sürünerek gidiyordu herkes GAP'ı gaptırmam diyordu. Ama GAP'ı gapmayalım, gapmasınlar ama biz bitireceğiz. Sayın Başbakanımız GAP'ın bitiş yılı olarak 2019 yılını belirledi. GAP var KOP, Konya Ovası Projesi var. Ama İçanadolu ile ilgili çok büyük proje hazırlandı ve 2019 yılında GAP'la birlikte bitsin diye milletvekillerimiz çalışma yaptı. Arkadaşlarımız bu konuda 8 ay çalışma neticesinde başta bunun mesuliyetini Çorumlu olduğu için Müsteşarımız Prof. Dr. Lütfi Akça'ya verdik. Çorum da dahil olmak üzere Orta Anadolu diye isim koymuşlar. Orta Anadolu Gelişim Projesi hazırladık. Bunu duyurmanızı istiyoruz. Bunu Çorum'da duyuralım dedik. Bunu Başbakanımız açıklayacak ama bunu ben size tüyo vermek için söylüyorum. Orta Anadolu'daki şehirlere 3 bin 306 tane tesis 2019 yılına kadar tamamlanacak ve 35 milyar TL Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yatırım yapılacak. Hedef şu, geçmişteki projeleri çok eski başladı ama bu çok hızlı başlayacak çok hızlı bitecek. Bugün de bunun startını veriyoruz. Orta Anadolu Gelişim Projesi, Orta GEP, büyük proje. 35 milyar TL'lik 3 bin 306 tane tesis. Bunun şakası yok nerede ne zaman, kim yapacak, neyi yapacak hepsi var. Biz zamanla yarışıyoruz" dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Türkiye'deki kalkınma projelerinin en eskisi GAP. GAP'ın bitiş yılı olarak 2019 yılını belirledik. Ayrıca Konya Ovası Projesi var. Şimdi de İç Anadolu Bölgesi ile ilgili çok büyük proje hazırlandı. 2019 yılında GAP'la birlikte bitsin diye çalışma yapıldı. 8 ay önce hazırlığı süren projenin sorumluluğunu Çorumlu olduğu için müsteşarımız Prof. Dr. Lütfi Akça'ya verdik. Orta Anadolu Gelişim Projesi'ni Çorum'da duyuralım dedik. Başbakanımız açıklayacak ama ben size tüyo vermek için söylüyorum. Orta Anadolu'daki şehirlere 3 bin 306 tane tesis 2019 yılına kadar tamamlanacak ve 35 milyar TL Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yatırım yapılacak. Geçmişteki projelerin aksine bu çok hızlı başlayacak ve bitecek."


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.