banner461
banner195

Patates Üreticisi Şirket Kıskacı Sürüyor

Son yıllarda ürün üretemez hale gelen, ürettiği ürünü maliyetin çok çok altında satmak zorunda kalan, kimi zaman ise pazarlama sorunu nedeniyle ürünü çöpe dökmek durumunda kalan Patates Üreticisi adeta bölgedeki şirketlerin eline teslim edilmiş durumda.

Patates Üreticisi Şirket Kıskacı Sürüyor
25 Şubat 2015 Çarşamba 17:16

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHASon yıllarda ürün üretemez hale gelen, ürettiği ürünü maliyetin çok çok altında satmak zorunda kalan, kimi zaman ise pazarlama sorunu nedeniyle ürünü çöpe dökmek durumunda kalan Patates Üreticisi adeta bölgedeki şirketlerin eline teslim edilmiş durumda.

Bu arada geçtiğimiz yıllarda yörede yaşanan Patates siğili hastalığının ardından yaşanan sıkıntıların ardından bölge Patatesi son yıllarda bölgeye çöreklenen şirketlerin adeta eline düşmüş durumda.

Söz konusu şirketlerin büyük bir bölümünün kendi üretimlerini yapıp, kendi belirledikleri fiyatlara patates ihraç etmeleri karşısında elleri kolları bağlanan yöre çiftçisinin şirketlerin yöredeki fiyat belirleme hususundaki tekeline de takılmış durumda.

Geçtiğimiz günlerde hükümeti eleştiren açıklamalarda bulunarak feryatlarını duyurmaya gayret eden yöredeki patates üreticilerinin feryatlarını henüz duyup onlara kulak verende olmadı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Doğru söz - 3 yıl önce
bırakın bu işleri şirketler sayesinde bu ürün değerini buldu her önüne gelen imamı saatçisi patates üretmeye kalkıo şirketler bu mesleğin pazar değerini artırdı doğru olan bu 30 Yıldır bu işi yapıyoruz biz
Avatar
Xxc - 3 yıl önce
Bu haberi yapan arkadaş bu şirketlerin kaç insana istihdam sağladığını biliyor musunuz
Avatar
vatandaş - 3 yıl önce
Kuru fasulye de hic satilmadi abi bu yil kimse almadi toplu alan sirketlerde 2 den falan aldi kilosunu yazik degil mi üreticiye
Avatar
çiftçi - 3 yıl önce
sağolsun akp başa geceli diğer tarım sektorleri gibi şirketler tekelleşti küçük olcekli çifçiyi bitirdiniz xxc şahış şirketler işci çalıştırıyor gunlu sat kaca çalıştırıyor o rakamıda biliyoruz
Avatar
myx - 3 yıl önce
çiftçiler desteklenmeli gerek pazarlama gerekse üretim konusunda destek verilmeli 4 tane şirketin eline bırakılmamalı. tamam o şirketler istihdam sağlıyor olabilir. ama çiftçi kazanamadıktan sonra ne işe yararki o çiftçi o ürünü üretmek için gerekli kazancı sağlıyamazsa zamanla o istihdamda boşa gider. öncelik üretende olmalı alıp satan daha fazla kazanıyorsa var bu işte bir yanlışlık.