banner461
banner195

Polis teşkilatına 20 bin sözleşmeli emniyet bekçisi alınacak

Polis teşkilatına 20 bin sözleşmeli emniyet bekçisi alınacak. Bekçiler koruma hizmetlerinde görevlendirilecek.

Polis teşkilatına 20 bin sözleşmeli emniyet bekçisi alınacak
13 Mart 2013 Çarşamba 20:23

banner143
banner134

 En az ortaokul mezunu olacak bekçiler bin 500 lira maaş alacak. Emniyet Teşkilatı’nda ‘bekçi abi’ dönemi başlıyor. Yıllardır alımı yapılmadığı için sayıları 4 bin 58’e düşen çarşı ve mahalle bekçilerine taze kan aşılanacak.

 

Bugün'ün haberine göre; bekçilerin işbaşı yapmasının ardından koruma görevi yürüten 20 bin polis suçlamücadeleye çekilecek. En az ortaokul mezunu olacak bekçiler bin 500-bin 700 TL arasında maaş alacak.

 

ÖZEL YETENEK SINAVI

 

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından hazırlanan kanun tasarısında emniyet bekçisinin görevleri ve yetkileri tanımlandı.

 

Özel yetenek seçme sınavında başarılı olanlar bekçi yapılacak. Emniyet bekçisi adayı öğrenciler, polis eğitim kurumlarında en az 3 ay meslek eğitim görecek. Emniyet bekçileri bir yıl intibak dönemine tabi tutulacak.

 

Göreve intibak edemeyenlerin sözleşmeleri feshedilecek. En az üç yıl emniyet bekçisi olarak görev yapanlardan başarılı olanlar polislerde olduğu gibi kıdemli bekçiliğe geçirilecek.

 

POLİS OLABİLECEKLER

 

EGM’ce ihtiyaç duyulması halinde en az üç yıl fiilen kıdemli emniyet bekçisi olarak görev yapmış ve üniversite eğitimini tamamlamış olanlar yapılacaksınav ilepolis memurluğuna atanabilecek. Bir yıl içerisinde kıdemli emniyet bekçilerinden polis memurluğuna geçeceklerin sayısı, başvuru şartlarına haiz bekçilerin toplam sayısının yüzde 5’ini geçmeyecek.

 

İşte görevleri

 

* Bir kimsenin can,mal, ırzına yapılansaldırı ve tehditleri önlemek, saldırganları yakalamak.

 

* Kamu düzen ve güvenini bozacak mahiyetteki gösteri, yürüyüş yapılmasına karşı, genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri almak.

 

* Adli kolluk işleriyle ilgili vakalarda, delillerin kaybolmamasını sağlayan muhafaza tedbirlerini almak.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
turgay saka - 5 yıl önce
üniversite mezunuyum ve işsizim. bir umut yüzüm gülebilir belki.