banner461
banner195

Radar uygulamalarında ikaz levhaları kaldırıldı

Sürücülere önemli uyarı Nevşehir emniyet Müdürlüğünden geldi.Trafik kurallarına uyma alışkanlığını kazandırmak amacıyla, radarla hız denetimlerinde kullanılan seyyar radar ikaz levhası uygulamasına son verildi. Bu uygulama çerçevesinde artık “Radar Hız Kontrolü” levhası kullanılmayacak.İştekonuya ilişkin basın açıklaması...

Radar uygulamalarında ikaz levhaları kaldırıldı
28 Mart 2013 Perşembe 19:47

banner143
banner134

 Trafik suçunun oluşmadan önce engellenmesi ve sürücülerimize trafik kurallarına uyma bilincinin kazandırılması amacıyla, radarla yapılan hız kontrollerinin, sürücülerin rahatlıkla görebileceği açık ve net noktalar ile radar ikaz levhalarının bulunduğu güzergahlarda yapılması, levha bulunmayan bölgelerde ise Karayolları Genel Müdürlüğü görevlileri ile koordine kurularak bu bölgelere levha konulmasının sağlanması, yine radar ikaz levhasının bulunmadığı yerlerde kontrol yapılması durumunda ise, radar bildirim aracının konuşlandırıldığı yol kesiminin 5-10 km. gerisine sürücülerin rahatlıkla görebileceği şekilde hız kontrolü yapıldığına dair yazılı seyyar ikaz levhası konularak yapılmaktaydı.

 

Uygulamanın başladığı tarihten bugüne kadar özellikle aşırı hız ve yakın takip gibi trafik kazalarının oluşmasında büyük rol oynayan kural ihlallerinin, seyyar radar ikaz levhaları ve devamında ekiplerin bulunduğu bölgelerde yapılmadığı, ancak seyyar levha ve resmi trafik ekiplerinin bulunmadığı bölgelerde ise sürücülerin başta hız olmak üzere birçok trafik kuralını ihlal ettiği ve trafik kazalarının oluşmasına neden oldukları anlaşılmaktadır.

 

Bu nedenle, sürücüler üzerindeki denetim algılamasının geliştirilmesi ve tüm karayolu güzergâhlarında başta hız ihlali olmak üzere kurallara uyma alışkanlığını kazandırmak amacıyla radarla ikaz levhası uygulamasına İçişleri Bakanlığının 2013 yılı genelgesi ile son verilmiştir. Karayolları Genel Müdürlüğünce can ve mal güvenliğini önlemeye yönelik tedbirler kapsamında sürücülerimizin trafik kurallarına ve hız limitlerine azami derecede dikkat etmeleri gerekmektedir. Sürücülerimize kazadan uzak hayırlı yolculuklar dileriz.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.