banner461
banner195

Ramazan Fitre miktarı belli oldu

Diyanet işleri Başkanlığı Yüksek Kurulu bu yılki asgari fitre miktarını belirledi.Gelin isterseniz Fitre nedir kime verilir ve 2013 Fitre miktarı nedir sorusunu cevaplayalım....

Ramazan Fitre miktarı belli oldu
03 Temmuz 2013 Çarşamba 20:07

banner143
banner134
Diyanet İşleri Başkanlığı Yüksek Kurulu bu yılki fitre miktarını asgari 9.25 lira olarak belirledi.
Fitre Nedir 
Temel ihtiyaçlarının dışında belli bir mala sahip olan Müslümanların Ramazan ayında fakirlere verdikleri sadakaya “fıtır“ sadakası denir. Başın ve bedenin zekatı olarak da bilinir. Buna “fitre“ de denilir.
Dinimizce zengin sayılan bütün Müslümanların, fıtır sadakalarını vermeleri vaciptir.
Fitre, evdeki kişi sayısınca verilir. Ramazan bayramından önce bir bebek doğsa evin reisinin onun için de fitre vermesi gerekir. Dinimizde zengin olan kimsenin, hem kendisinin, hem de erginlik çağına gelmemiş olan çocuklarının fitrelerini vermesi vaciptir.
Fitre , Ramazan ayında fakirlere verilen bir sadaka olduğu için fitrenin bayramdan önce verilmesi en güzel davranıştır. Çünkü fitre vermenin amacı, fakirlerin bayram hazırlığı yapabilmelerini ve bayramı neşe ile karşılamalarını sağlamaktır. Fitre, bayram günü veya daha sonra gecikmeli olarak da verilebilir. Fitre verirken niyet etmek önemlidir.
Veren kişinin, fitreyi ALLAH rızası için verdiğini gölünden geçirmesi yeterlidir.
Bunu fakire verirken Bu fitredir demek gerekmez. Fitreyi edeple vermeli, karşıdakini incitecek davranışlarda bulunmamalıdır.
Bir fakire birden az fitre verilmez ancak birden çok fitre verilebilir. Zekat kimlere veriliyorsa fitre de onlara verilir.
Bir özürden dolayı Ramazanda oruç tutmayan kimseler, dinen zengin sayılıyorlarsa ve bu oruçlarını kaza edecek bedenî güce de sahip değilseler, tutamadıkları her bir oruç için fitre vermekle yükümlüdürler.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.