banner461
banner195

Rastgele Fitre, Zekat ve Deri Toplanamayacak

Nevşehir Valiliğinden yapılan açıklamada, Kurban bayramında kişi ve kurumların rastgele yardım, fitre, zekat veya deri toplayamayacağı uyarısında bulundu.

Rastgele Fitre, Zekat ve Deri Toplanamayacak
16 Eylül 2015 Çarşamba 15:50

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Valiliğinden yapılan açıklamada, Kurban bayramında kişi ve kurumların rastgele yardım, fitre, zekat veya deri toplayamayacağı uyarısında bulundu.

Bilindiği üzere 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununa dayanılarak, İçişleri ve Maliye Bakanlıklarınca birlikte hazırlanan Resmi Gazetede yayımlanan Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelikte değişiklikler yapılmış ve bu değişiklikler Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Adı geçen Yönetmelikte yapılan düzenleme sonucunda; kurban derisi, bağırsak ile fitre ve zekat toplama faaliyetlerinde bulunabilme yetkisi demokratik bir anlayış gereği olarak gerçek kişileri, dernekleri, vakıfları, kurum ve kuruluşları kapsayacak şekilde genişletildi.

Bu bağlamda; 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu kapsamında kamu yararına uygun olmak kaydıyla amaçlarını gerçekleştirmek, muhtaç kişilere yardım sağlamak ve kamu hizmetlerinden bir veya birkaçını gerçekleştirmek veya destek olmak üzere kurban derisi ve bağırsak toplama faaliyetini gerçekleştirmek isteyenlerin Mülki İdare Amirliğinden izin almaları zorunlu olup; bu konuda il merkezinde Valilik İl Dernekler Müdürlüğüne, ilçelerde ise Kaymakamlıklara müracaat etmeleri gerekmekte.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.