banner461
banner195

RTÜK 'Korsan TV Kanalları' İçin 'Dur' dedi!

Kaçak şekilde yayın yaparak hem medya sektörünü hemde vatandaşı mağdur eden 'Korsan TV Kanalları' için ilk adım atıldı.

RTÜK 'Korsan TV Kanalları' İçin 'Dur' dedi!
22 Ocak 2016 Cuma 20:13

banner143
banner134
Kaçak şekilde yayın yaparak hem medya sektörünü hemde vatandaşı mağdur eden 'Korsan TV Kanalları' için ilk adım atıldı.

RTÜK SONUNDA 'DUR' DEDİ

İnternetten indirerek korsan şekilde film yayınlayan, Bakanlığın izni olmayan bitkisel ve cinsel ürünleri vatandaşın sağlığını hiçe sayarak pazarlayan ve hatta işi bir adım ileri götürerek yayınlar üzerinden kumar oynattığı tespit edilen bu kanallara RTÜK sonunda 'dur' dedi.

RTÜK'ün herkesi mağdur eden bu kanalları için aldığı önemli kararlar ise TÜRKSAT'a iletildi.

60'DAN FAZLA KANAL KAPATILDI

RTÜK, izinsiz olarak yayın yapan yabancı lisanslı Gogetsale ve RTÜK lisansı olmayan Başak Vizyon Platformu'na ait 60'dan fazla kanalı kapattı. TÜRKSAT üzerinde Gogetsale'in 28, Başak Vizyon'un ise 34 kosan yayın yapan kanalı bulunuyordu.

KORSAN YAYINLARA HİZMET SAĞLAYANLARA DA YASAL İŞLEM

RTÜK ayrıca aldığı kararla Korsan Yayınların merkezi haline gelen ve Başak Vizyon'a hizmet veren Uplink firması hakkında da yasak işlem başlatılmasına karar verdi.

(Başak Vizyon'a ait kanallar aynı logo ile birden çok frekansta yayın yaparak korsan film yayınlıyor ve 'Sağlığa zararlı bitkisel ve cinsel ürünler' pazarlıyordu.)

YASAL İŞLEM BAŞLATILDI

Aynı logo ile birden çok frekansta yapılan yayınların durdurulmasına karar veren RTÜK, Digi Medya, Güç Dijital, Doğan TV Platformları için ise yasal işlem başlatılmasına karar verdi.

Üst kuruldan veya yabancı bir ülkeden alınmış yayın lisansı olmayan Best Film TV, Best TV, CTV, Çay TV, Diyalog TV, Kapadokya Tv, Melodi TV, Shopping TV, Star Shopping, Star Sinema, Süper TV Yıldız TV, için yasal işlem başlatılmasına karar verildi.

YAYINLARA DURDURMA VE YASAL İŞLEM

Yeterli belgesi bulunmayan ve Doğan Uydu Haberleşme Hizmetleri ile Gogetsale üzerinden iletilen A Cinema TV, Animal Box, Arabesk Melodi, Atlas TV, Can TV, Cinemax TV, Civan TV, Club Max, Ezo Tv, Full Aksiyon, M Ankara TV, Mastika TV, Tarz Moda TV, The Box TV, The West TV, Tosun TV, Yeşil Vadi TV logolu kanalların TÜRKSAT tarafından yayınlarının durdurulmasının ve yasal işlem başlatılması kararı verildi.

TÜRKSAT'IN BU KANALLARA ACİLEN 'DUR' DEMESİ GEREKİYOR

Sektör temsilcileri, televizyon yayıncılığı sektörüne ciddi anlamda zarar veren uygulamaya karşı RTÜK'ün isabetli kararı sonrası, TÜRKSAT'ın da bir an önce bu korsan kanalları engelleyecek kararı vermesi gerektiğini söylüyor.


Akit Gazetesi

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.