banner461
banner195

Rusya Türk sitelerine saldırıyor mu?

İçerisinde Nevşehir'in de bulunduğu Türkiye'deki internet sitelerinin 4 gündür saldırı altında olduğu ifade edildi.

 Rusya Türk sitelerine saldırıyor mu?
17 Aralık 2015 Perşembe 18:25

banner143
banner134
Nevşehirli bir FİB Haber okurumuzun yaptığı açıklamaya göre Nevşehir'de kendi firması dahil çok sayıda kişi kurum ve kuruluşların internet web sayfalarına siber saldırı olduğunu belirtti. Hackerlerin Rusya kaynaklı Türk sitelerine saldırdıklarını ifade eden Ekonomist Genç Nevşehirli İş Adamı Aybars Kadıoğlu, hacklenen sitelerine geri kavuşmanın bedelinin ise 10 -20 Bin Tl'den başladığını ifade etti.

Kadıoğlu böylesi bu durumla karşılaşılmaması için Vatandaşlarımızdan site web masterlarından destek alarak site açılarının kapatılmasını ifade etti. 

Türk hack gruplarında da bu konu tartışılırken, Rus sitelerine yönelik misilleme yapılması da gündeme getiriliyor. Tartışmanın sürdüğü forumlardan en az birine de yurtdışı kaynaklı DDOS saldırısı düzenlendiği paylaşılan bilgiler arasında.
 
NE ZAMAN BAŞLADI?
 
Saldırıların 14 Aralık'ta başladığı belirtiliyor. Saldırılar başlayınca konuya yakın bir kaynak, büyüklük için rakam verememekle birlikte, saldırının çok büyük olduğu ve dünyanın her yerinden geldiğini söyledi. 
 
SALDIRI RUSLARDAN MI GELİYOR
 
Haberde ise saldırıyla ilgili Rusya şüphesine ve Rusların siber gücüne değinilmişti:
 
Saldırı ile ilgili gelişmelere yakın bir kaynak, saldırının Rus kaynaklı olduğuna dair kesin bir kanıt olmamakla birlikte, bu konunun göz ardı edilmemesi gerektiği düşüncesinde.
 
Bilindiği gibi Rusya, Estonya'nın Lenin heykelini yıkması olayı sırasında, ülkenin internet sistemine saldırmış ve 4 gün süreyle felç etmişti. Son Rus-Türk uçak olayının da buna yol açabileceği düşünülüyor. Özellikle de, ".tr" alan adlarının sunulduğu sisteme saldırılması bu izlenimi güçlendiriyor.

Kaynak : Haber 7

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.