banner461
banner195

Sağlıklı, Zeki Nesiller İçin Süt Tüketin Çağırısı

Nevşehir Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Turhan, Ülkemizde çocuk ve gençlerin süt tüketimi alışkanlığı kazanmasının Sağlıklı ve Zeki gelecek nesiller açısından son derece büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Sağlıklı, Zeki Nesiller İçin Süt Tüketin Çağırısı
04 Nisan 2014 Cuma 17:45

banner143
banner134

 Sağlıklı, Zeki Nesiller İçin Süt Tüketin

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Turhan, Ülkemizde çocuk ve gençlerin süt tüketimi alışkanlığı kazanmasının Sağlıklı ve Zeki gelecek nesiller açısından son derece büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Dünya Süt günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Nevşehir Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Turhan, “Uluslararası sütçülük federasyonunun(IDF) 1956 yılında aldığı karar ile 21 Mayıs tarihi bütün üye ülkelerde dünya süt günü olarak kutlanmaktadır. Her yaştaki insanın özellikle çocukluk ve gençlik dönemlerinde süt içme alışkanlığının kazanılmasına özen gösterilmeli, çocuk ve gençler süt ve süt ürünlerini her gün önerilen miktarlarda tüketmeleri için teşvik edilmelidir. Yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı çocukluk ve gençlik döneminde kazanılmaktadır. Bu dönemde yeterli miktarda süt ve süt ürünü tüketilmesi ileri yaşlarda görülen osteoporoz(kemik erimesi) ve diğer hastalıklardan korunma açısından önemlidir. Sağlıklı zeki nesiller yetiştirilmesi için beşikten mezara kadar süt ve diğer hayvansal proteinleri yeteri kadar tüketmek zorundayız, bir ülkenin gelişmişlik düzeyi kişi başına tüketilen hayvansal proteinle doğru orantılıdır. Ülkemizde süt gerektiği kadar tüketilmemektedir. Türkiye, sahip olduğu üretim ve nüfus potansiyeline rağmen kişi başına yıllık içme sütü tüketimi açısından AB ülkelere göre çok gerilerdedir. Her geçen gün daha da artan ülke nüfusunun sağlıklı beslenmesi için süte ve sütün kaynağı olan hayvancılığımıza gereken önemin verilmesi zorunlu ve millî bir görevdir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı projeleri yanında basın organlarımıza da büyük görevler düşmektedir süt tüketimini teşvik edici yayınlara ve reklamlara yer verilmesi, sağlıklı toplumlar için vazgeçilmez bir içecek olan süt ve süt ürünlerini tüketme alışkanlıklarının kazanılmasında faydalı olacaktır. Bizler daima üreticilerimizle beraber İlimiz nezdinde de hayvansal proteinlerin daha fazla tüketilmesi için Nevşehir İli Süt Üreticileri Birliği olarak gerekli çalışmaları yapmaktayız. 21 Mayıs Dünya Süt Gününün bütün üreticilerimize, süt ve süt ürünlerini tüketen tüketicilerimize kutlu olmasını sağlıklı ve bol kazançlı bir yıl geçirmelerini diliyorum” açıklamalarında bulundu.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.