banner461
banner195

Sakarmeke ve Karamekeler İlgi Odağı

Halk arasında sakarmeke olarak bilinen karameke kuşlarının havaların soğuması ve yağışların ardından Kızılırmak içerisinde sayılarının birden artması vatandaşların dikkatini ve ilgisini çekti.

 Sakarmeke ve Karamekeler İlgi Odağı
24 Kasım 2014 Pazartesi 17:09

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Halk arasında sakarmeke olarak bilinen karameke kuşlarının havaların soğuması ve yağışların ardından Kızılırmak içerisinde sayılarının birden artması vatandaşların dikkatini ve ilgisini çekti.

Daha çok sazlık alanları kendilerine yuva olarak seçen sakarmekelerin ırmağın en açık alanında toplanmaları ise vatandaşları şaşırttı. Vatandaşlar uzun süre ırmak içerisinde kuşların hareketlerini izleyip çeşitli yorumlarda bulundular.

Boyu 38 santimetreye kadar ulaşabilen ve her tür sulak alanda bolca görülebilen sakarmekeler, ayaklarında perde yoksa da geniş parmakları sayesinde kolayca yüzebiliyor.

Bitkileri ve böceklerle beslenen, tehlike anında önce yüzerek uzaklasmaya başlarlar aralarından birtanesi ucmak için suda koşmaya başladığında diğerleri de hemen koşmaya ve uçmaya çalışan sakarmekeler kolay avlanabildiği için avcılar tarafından tercih edilmiyor.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.