banner461

Sanayi İşletmelerinin Dikkatine

Nevşehir Bilim, Sanayi ve Teknoloji il Müdürlüğünün Yıllık İşletme Cetveli Verilmesi ve Sanayi Sicil Belgesi ibrazı ile ilgili yükümlülüklerini hatırlatan açıklama yapılmıştır.

Sanayi İşletmelerinin Dikkatine
06 Ocak 2016 Çarşamba 10:13

banner143
banner134
 YILLIK İŞLETME CETVELİ VERİLMESİ:

 

6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereği Sanayi Sicil Belgesi almış sanayi işletmelerinin 2015 yılına ait faaliyetleri ile ilgili bilgilerin yer aldığı Yıllık İşletme Cetveli’nin en geç 30 Nisan 2016 tarihi mesai bitimine kadar Kanunun 8 inci maddesi gereği sanayi işletmesi sahibi hakiki şahıs ise bunlar veya var ise işletme müdürleri,hükmü şahıs olduğu takdirde işletme müdürleri tarafından aşağıda belirtildiği şekilde verilmesi gerekmektedir.

 

1-Müdürlüğümüzden temin edecekleri veya Bakanlığımız wep sayfası - www.sanayi.gov.tr Hizmetlerimiz Üretici ve Sanayiciler -Sanayi Sicil Belgesi Hizmetleri- Sanayi Sicil Belgesi nasıl alınır sayfasında Dosyalar bölümünde yer alan,Yıllık İşletme Cetveli SANSİCB formu doldurularak bir dilekçe ekinde Nevşehir Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğüne verilir.

Veya,

2-Bakanlığımız Web Sayfası (sanayi gov.tr)”e-hizmetleri “başlığı altında bulunan “Yıllık İşletme Cetvelleri İşlemleri’linki kullanılarak Yıllık İşletme Cetveli bilgileri elektronik ortamda girilir.

Yıllık İşletme Cetveli’ni 30 Nisan 2016 tarihine kadar vermeyenlere Kanunun 9.maddesi gereği 881 TL (Sekizyüzseksenbir) idari para cezası uygulanır.

SANAYİ SİCİL BELGESİ VİZESİ:

Sanayi Sicil Belgesi veriliş tarihi itibariyle iki yılda bir vize edilmektedir.Sanayi İşletmeleri;kamu kurum ve kuruluşlar ile olan ilişkilerinde (sanayi aboneliğinden elektrik kullanma,KDV iadesi gibi)sorun yaşamamaları için Sanayi Sicil Belgesi’nin süresi içinde Vize yapılması konusunda,gerekli dikkati göstermelidir.

SANAYİ İŞLETMELERİNİN BİLDİRİM YÜKÜMLÜLÜĞÜ 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu’nun 4 üncü maddesi gereği,verilen beyannamelerde meydana gelen değişiklikleri (unvan,adres değişikliği,ürün değişikliği veya ilavesi gibi) kapanma ve faaliyete geçme durumlarını 1 (bir)ay içinde Müdürlüğümüze bildirmeyenler hakkında Kanunun 9 uncu maddesi gereği 881 TL (Sekizyüzseksenbir) TL idari para cezası uygulanır.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.