banner461
banner195

Şap Hastalığına Dikkat

Nevşehir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Tekin KEÇECİ ülke gündemindeki Şap Hastalığı salgını ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Şap Hastalığına Dikkat
16 Aralık 2015 Çarşamba 08:49

banner143
banner134
 Nevşehir Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Tekin KEÇECİ ülke gündemindeki Şap Hastalığı salgını ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Başkan KEÇECİ yaptığı açıklamada;

29 Eylül2015 tarihinde Van ilinde tespit edilen ve şimdiye kadar ülkemizde görülmeyen A tipi virüsten farklı özellikler taşıyan Nepal tipi olarak bilinen yeni bir virüs tespit edildiğini, ülke genelinde hızla yayılan virüsün hastalığın ülkemizde görülen şap hastalığı virüsü tipinden farklı olarak Nepal suşu olduğunu ve çift tırnaklı hayvanlarda çok şiddetli bir hastalık tablosu oluşturduğunu belirtti

Genç hayvanlarda ölümle sonuçlanan hastalık seyri erişkin hayvanlarda ciddi oranda yavru atma, et ve süt verimi kaybına neden olmakta şiddetli durumlarda ise ölümle sonuçlanmaktadır. Çevre illerimiz Kırşehir, Yozgat, Aksaray, Kayseri ‘nin yanı sıra başta Ankara, Bursa, Balıkesir, Denizli, Isparta ve Ardahan olmak üzere toplam 26 ilde hastalık nedeniyle karantina tedbirleri gereği hayvan pazarları kapatılarak hayvan hareketleri sınırlandırılmıştır.

Nevşehir’de hastalığın Kozaklı ilçesi Dörtyol köyü, Avanos İlçesi Mahmat Köyünde tespit edildiğini Nevşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekiplerinin % 90 oranında yaptığı başarılı aşılama oranı ile iyi bir durumda olmasının yanısıra yeni hastalık tipine karşı koruyucu aşılamaların hızla devam ettiğini belirtti.

Hastalığın her türlü taşıma aracı, işletmelere kontrolsüz olarak girip çıkan celep, sütçü, yemci gibi kişilerin işletmelere giriş çıkışlarıyla bulaşabileceğini belirten Başkan KEÇECİ hayvancılık işletmecilerinin öncelikle şap aşılaması yaptırması gerektiğini bu konuda hassasiyet göstermelerinin yanı sıra  işletmelerde her türlü temizlik, hijyen, dezenfeksiyon tedbirlerini ve giriş çıkışları kontrol altına alarak hastalığın yayılmasının önlenebileceğini belirtti.

Başkan KEÇECİ açıklamasının sonunda tüm yetiştiricilere hastalıklardan uzak bol kazançlı günler diledi.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.