banner461

Selmanpakoğlu Bu Yıl da İsteyecek

51. Ulusal, 25. Uluslar arası Hacıbektaş-ıVeliyi Anma Etkinliklerinde Başkan Ali Rıza Selmanpakoğlu, geçtiğimiz yıllarda iktidarın kulağına su kaçıracak isteklerini yine yineleyecek.

banner503
 Selmanpakoğlu Bu Yıl da İsteyecek
05 Temmuz 2014 Cumartesi 19:07

banner143
banner134

 Selmanpakoğlu Bu Yıl da İsteyecek

NEVŞEHİR(MHA) 51. Ulusal, 25. Uluslar arası Hacıbektaş-ıVeliyi Anma Etkinliklerinde Başkan Ali Rıza Selmanpakoğlu, geçtiğimiz yıllarda iktidarın kulağına su kaçıracak isteklerini yine yineleyecek.

16 Ağustos tarihinde başlayacak olan törenlerin açılış programına katılacak olan devlet büyüklerinin önünde Ali Bektaşi Halkının ve Hacıbektaş insanının iktidardan beklentilerini sıralayacak olan Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, “Kimsenin ibadetine Tanrı ile bütünleşmesine müdahale edilmemelidir. Dileyen camide,  cem evinde,  sinagogda ve kilisede ibadetini yapmalıdır. Alevi-Bektaşi İslam anlayışı içinde Alevi-Bektaşilerin ibadetlerine de kimse karışmasın, cem evleri ibadethane olarak yasal statüye kavuşturulmalıdır. Din derslerinde gerek dersi verenlerin gerekse konuların içeriğindeki sevgi yada korkuya bakış açısı farklılığı nedeniyle Alevi-Sünni konuları öğrenciler arasında gündeme gelmesin, ayrışmaya neden olmasın görüşündeyiz. Bu ve benzeri nedenlerle  zorunlu din dersleri kaldırılsın ya da şu aşamada seçmeli hale getirilsin. Diyanet İşleri Başkanlığı Sünni anlayışın fetva kurumu olmasından çıkartılsın, kuruluş amacına uygun 70-100 kişilik kadrosuyla Atatürk döneminde olduğu gibi bir koordinatör konumuna getirilsin. Alevi köylerine cami yaptırmak projelerinden vazgeçilsin, yapılacaksa cem evi yapılsın. Yapılması planlanan 3’üncü boğaz köprüsüne barış, sevgi, dostluk, hoşgörü, Hacı Bektaş Veli isminin verilmesini öneriyoruz” isteklerini yine sıralamaya devam edecek.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
hasan - 6 yıl önce
ıslamıyetı kaldırın da şu adam bır rahatlasın adam ıslamıyet dın ıman kuran degınce kuduruyo