banner461
banner195

Şimdi Söz Nevşehir Milletvekillerinde

30 Mart Yerel seçim sürecinde Anketler,Temayül,Kanaat Önderleri derken son nokta Genel Merkez değerlendirmesi öncesinde AK Parti Milletvekillerinin görüş düşünce ve önerileri dikkate alınacak...

Şimdi Söz Nevşehir Milletvekillerinde
23 Kasım 2013 Cumartesi 12:25

banner143
banner134
AK Parti yerel seçimler öncesi, seçim bölgelerine yönelik anket çalışmalarını hızlandırdı. Belediye başkan adayları kesinleşmeden önce milletvekillerinin görüşlerini almak isteyen AK Parti yönetimi tüm vekillerle birlikte Nevşehir Milletvekillerine bir soru formu gönderdi. 
 
AK Parti milletvekillerinin yerel seçimlerle ve seçim bölgeleriyle ilgili görüşlerinin sorulduğu form, AK Parti Genel Merkezi tarafından değerlendirmeye alınacak.
AK Parti'nin yerel seçimlerdeki asıl hedefinin daha çok belediye başkanı çıkarmak yerine daha çok oy almak olduğu biliniyor. Bunun için belediye başkan adaylarını seçerken bu kriter ön planda tutulacak. AK Parti hafta sonları seçim bölgelerine giderek çalışan milletvekillerinin görüşlerini bu açıdan önemsiyor.
AK Parti yönetimi tarafından Düzce milletvekilleri İbrahim Korkmaz, Fevai Arslan ve Osman Çakır’ın da aralarında olduğu milletvekillerine gönderilen soru formunda "mevcut belediye başkanlarını başarılı bulup bulmadıkları, başarısız buluyorsa kimi başkan olarak görmek istedikleri" gibi sorular yer aldı. Aynı zamanda "AK Partili olmayan belediyelerde kimleri başkan olarak görmek istediklerinin" de sorulması AK Parti'nin kazanamadığı belediyelere ayrıca önem vereceğini işaret ediyor.AK Parti milletvekillerinin yerel seçimlerle ve seçim bölgeleriyle ilgili görüşlerinin sorulduğu form, AK Parti Genel Merkezi tarafından değerlendirmeye alınacak. AK Parti'nin yerel seçimlerdeki asıl hedefinin daha çok belediye başkanı çıkarmak yerine daha çok oy almak olduğu biliniyor. Bunun için belediye başkan adaylarını seçerken bu kriter ön planda tutulacak. AK Parti hafta sonları seçim bölgelerine giderek çalışan milletvekillerinin görüşlerini bu açıdan önemsiyor. 

NELER SORDULAR?

AK Parti yönetimi tarafından milletvekillerine gönderilen soru formunda "mevcut belediye başkanlarını başarılı bulup bulmadıkları, başarısız buluyorsa kimi başkan olarak görmek istedikleri" gibi sorular yer aldı. Aynı zamanda "AK Partili olmayan belediyelerde kimleri başkan olarak görmek istediklerinin" de sorulması AK Parti'nin kazanamadığı belediyelere ayrıca önem vereceğini işaret ediyor. BAŞBAKAN BİR TAŞLA İKİ KUŞ VURUYORTemayül yoklamalarının sonuçları adayları belirlerken bire bir etkili olmayacak. Temayülün ağırlığı daha çok kararsız kalınan bölgelerde ortaya çıkacak. Ankara'da yapılan temayül yoklamalarının sonucunda İl Başkanı Murat Alparslan'ın birinci çıkmasına rağmen ibre Melih Gökçek'ten yana. Başbakan Erdoğan temayül yoklamalarıyla sadece aday adaylarını tespit etmiyor aynı zamanda illerin de nabzını tutuyor. İl ve ilçe bazında teşkilatların ne kadar yönlendirme yaptığını temayül sonuçları neticesinde gözlemleyen Başkabakan değerlendirmesini ona göre yapıyor. Başka bir deyişle bir taşla iki kuş vuruyor. 

AK PARTİ'NİN ASIL AMACI
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ile seçim sürecini konuştuk.
"Bu seçimler cumhuriyet tarihinin en önemli seçimlerinden biri" dedi.
Daha biz sormadan kendi sordu cevabı kendi verdi.
Süleyman Soylu'ya göre, yerel seçimler, "Cumhurbaşkanlığı seçiminden bir önceki durak."
Yerel seçim takvimi açısından bakınca bunda şaşıracak bir şey yok. Ama Çankaya'dan bakınca durum değişiyor.
Süleyman Soylu bu konu da çok net bir analiz yaptı:
1-Cumhurbaşkanını halkın seçmesi demek, Selçuklu ve Osmanlı'dan bu yana, cumhuriyetin tamamında halkın doğrudan devlet başkanını seçmesi demek olacak.
2-'Başbakan Erdoğan'ın, Çankaya'ya çıkması demek bu mücadelenin 21. Yüzyıl'la taçlanması demektir'
(...)
2004 ve 2009 yerel seçimlerinde Başbakan Erdoğan'la birlikte seçim kampanyasında yer almış bir kurmay, "Başbakan bu seçimlere daha sıkı hazırlanıyor. Diğer iki seçimden daha farklı bir şekilde çalışıyor" dedi.
(...)
AK Parti bu seçimlere, elbette ki daha fazla belediye başkanlığı kazanma amacıyla giriyor. Ama asıl hedef daha çok belediye başkanı kazanmaktan ziyade, 'Bir oy daha fazla' almak.
MİNİ KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ Mİ YOKSA...
Çünkü yerel seçimler, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bir provası olacak.(...)
Verilen raporlarda, yapılan kamuoyu yoklamalarında bazı bakanların açık ara önde çıktığı söyleniyor. Bakanların birkaçı ve milletvekillerinin de aday gösterilmesi bekleniyor.
Bu durumda Aralık ayının başında mini bir kabine değişikliği bekleniyor.
Ama bu değişiklik sadece aday olan isimlerle sınırlı mı olacak, yoksa bazı isimlerin de dahil edildiği mini bir revizyon mu olacak, asıl merak edilen nokta bu.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Gurbetin Ali'nin oğlu - 4 yıl önce
Söz şimdi onlardaysa daha önce kimdeydi? Yoksa sayın vekillermi yoktu?