banner461
banner195

Simillium Spp. Mücadelesinde Avanos Örneği

Simullium spp. mücadelesinde Avanos’ta yapılan çalışmalar ve elde edilen başarı Dünya’ya örnek oldu.

Simillium Spp. Mücadelesinde Avanos Örneği
29 Nisan 2015 Çarşamba 16:50

banner143
banner134
 Simullium spp. mücadelesinde Avanos’ta yapılan çalışmalar ve elde edilen başarı Dünya’ya örnek oldu.
Geçtiğimiz yıllarda Kızılırmak nehri üzerine kurulan baraj ve HES’lerle birlikte değişen ekosisteme bağlı olarak, bölgemizde baş gösteren ve hızlı bir yayılım gerçekleştiren Simullium spp (üvez) sineği ile mücadele ve elde edilen başarı Dünya’da bu alanda çalışma yürüten bilim insanlarına başarılı bir örnek olarak sunuldu.

Belediyemiz tarafından geçtiğimiz yıllarda uçkun hale gelmeden larva ve pupa dönemindeyken yapılan müdahale çalışmalarındaki başarı bütün Dünya’nın dikkatini çekti. Erişkin hale geldikten sonra mücadele etmenin neredeyse imkansız hale geldiği ve Dünya’da birçok yerde canlıların ölümüne ve bulaşıcı hastalıklara maruz kalmasına neden olan bu küçük sinekle yapılan büyük mücadelede en başarılı örnekler Kayseri’de düzenlenen Uluslararası kongrede Dünya’ya ilan edildi.

Vektörler ve vektörlerle bulaşan hastalıklar; son yıllarda küresel ısınmaya bağlı meydana gelen iklimsel değişiklikler ve azalan kaynaklar, ağaçların yok edilmesi, ilaçlara karşı direnç gelişmesi, patojenlerin genetiklerindeki değişiklikler, kontrolsüz insan ve hayvan hareketleri, sağlıksız kentleşme gibi sebeplerden dolayı tekrar önem kazanmaya başladı.

Kongrede, dünyada bugüne kadar saptanan vektör arthropoda ve bunların naklettiği çok sayıda infeksiyöz hastalıklarda benzer zararlılarla mücadele yolları hakkında kapsamlı genel bilgiler aktarıldı.

Kayseri Vektörler ve Vektörlerle Bulaşan Hastalıklar Uygulama Merkezi ile Türkiye’de Erciyes Üniversitesi Araştırma Merkezi tarafından organize edilen Uluslararası Konferansta, Avanos Simullium spp. mücadelesi ve başarısı Avanos Belediyesi Uzman Veteriner Hekimi Ahmet DEMİRCİOĞLU’nun sunumu ile yapılan çalışmaların laboratuvar ve saha çalışmaları dünya da alanında uzman bilim adamları ve akademisyenlere anlatıldı.

Kongrede; Prof. Dr. Peter H. ADLER, Prof. Dr. Gediminas VALKUINAS Dr. Elmer W. GRİ, Prof. Dr. Alparslan YILDIRIM, Prof. Dr. Erdal YILMAZ ve Uzman Veteriner Hekim Ahmet DEMİRCİOĞLU sunum gerçekleştirdi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ahmet bey - 3 yıl önce
Gerçekten iki yıl önce neredeyse Avanos a giremiyordu millet. Ve Kızılırmak kenarına küçük sineklerden yaklaşılmıyordu. Teşekkürler ahmet bey
Ahmet bey özverili ve çalışkan bir arkadaş. Avanos parklarını adam eden biri
Avatar
veli - 3 yıl önce
Bu haber manşet yapılmalıdır