banner461

Sivas Katliamı 21. Yılında Avanos'ta Anıldı

02 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilmiş olan Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nin yakılması ve çoğunluğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak ya da dumandan boğularak hayatlarını kaybetmesi ile sonuçlanan olayın yıl dönümü Avanos'ta basın açıklaması ile anıldı.

banner503
Sivas Katliamı 21. Yılında Avanos'ta Anıldı
03 Temmuz 2014 Perşembe 13:36

banner143
banner134

 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilmiş olan Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nin yakılması ve çoğunluğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak ya da dumandan boğularak hayatlarını kaybetmesi ile sonuçlanan olayın yıl dönümü Avanos'ta basın açıklaması ile anıldı. Asma Köprü yanında saat 18.00'de toplanan bir grup vatandaş pankartlar ve sloganlar eşliğinde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında " 2 Temmuz 1993 yılında Sivas'ta, Madımak Otelinde yaşanan ve 37 canın ölümüne neden olan katliamın üzerinden 21 yıl geçti. Bu katliam sadece Alevilerin değil toplumun bütün kesimlerinin vicdanında kara bir leke olarak yerini korumaktadır. Ancak failleri meşhur olan bu katliamın, ne arkasındaki gerçekler ortaya çıkarıldı, ne de vicdanlarda mahkum edilen katiller mahkemece cezalandırıldı. 21 yıl önce Sivas'ta katledilen insanlık tekrar ayağa kalkamadı, utancıyla yüzleşemedi. 

 
Devlet öğretilerinin dışında hiçbir fikrin, umudun, inancın yaşamasına izin vermeyenler, Sivas'ta yanarak ölen canların yanına yenilerini eklemeyi görev bildiler. Alevileri Sivas'ta, Maraş'ta, Çorum'da katledenler, daha sonra Gazi Mahallesi'nde, Roboski'de, Gezi'de ve Lice'de katliamlar yapmışlardır. Hükümetlerin tarihi, inkar ve asimilasyon, emek ve demokrasi düşmanlığı üzerine bina edilmiş bir tarihtir. Buna karşı tutum alınmadan, eşitlik, özgürlük, barış ve demokrasi için birleşmeden Sivas'ın ve tüm katliamların hesabı sorulamaz.

301 maden işçisinin katledildiği yeni Soma'ların yaşanmaması, yeni Lice katliamlarını, yeni Gezi katliamların engellemenin yolu, Roboski, Reyhanlı, Sivas katliamlarının hesabını sormanın yolu, işçilerin ezilen hakların, kimliklerin, ortak mücadelesi ile gerçekleşecektir.

Bizler canlarımızı yakanlar unutmadık, unutturmadık. Her seferinde inkar ve imha politikaları ile kimliğimizi hedef alanlara sessiz kalmadık. Eşitlik ve özgürlük için alanlara çıktık, acımızı da öfkemizi de haykırdık. Dilimize, inancımıza, etnik kökenimize, kültürümüze, hayatımıza kast edenleri tanıyoruz. Onlar; "Allahu ekber" diyerek 33 canı yakanlar, defalarca yardım istenmesine rağmen Madımak Oteli'nde yaşananları görmezden gelenler, yıllardır olayın faillerini bulup yargılamayanlar, Madımak'ın utanç müzesi yapılmasın isteyenleri dinlemeyenlerdir. Onlar tek din, tek dil, tek bayrak diyerek tüm renklerimizi solduranlardır. İktidarlarını korumak için onlarca cinayetin altına imzasın atanlardır.

Katliamların sadece ismi değişiyor ve bizler katilleri tanıyoruz. Bizler bugün faillerin yargılanıp cezalandırılması Madımak Otelinin utanç müzesi olması Alevilere inanç özgürlüğü, eşit hak ve yurttaşlık gibi taleplerimizi yineliyoruz.
Katliamı lanetliyor, Sivas'ta katledilen 37 canı saygıyla anıyoruz." İfadelerine yer verildi.

Avanos Gazetesi


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
OY BAŞBAĞLAR OY - 6 yıl önce
kpcemaat ve mhp kına yaksınlar, başbağlarda öldürülenler, ırakta şii malikinin addamlarınca öldürülen bir milyon sünni, suriyede esatın öldürdüğü iki yüzbin sünniyi uzaylılarmı katletti, başbağları görme, suriyeyi, ırakı görme, sonra insan hakları çağdaşlık, gericilik, yobazlık muhabbetleri, cemaat ve mhp kına yasınlar eserleriyle övünsünler
Avatar
CHP ZULMÜ - 6 yıl önce
dersimde bbinlerce insan katledildi diye başlıyorsunuz, dersimi akp, mhp, saadet, bbp değil koşa koşa oy verdiğiniz chp yaptı
Avatar
ali babayigit - 6 yıl önce
İsminle yorum yazsana mhp bi kina yaksin sana