banner461

Sokaklar Çok Soğuk Onları Unutmayalım !

Nevşehir genelinde etkisi altına kalan soğuk havada sokak hayvanlarının zarar görmemesi ve yaşamlarını sürdürebilmesi için yapabileceklerinizin listesi...

Sokaklar Çok Soğuk Onları Unutmayalım !
02 Ocak 2016 Cumartesi 11:15

banner143
banner134
Kış mevsiminin kendini iyice hissettirmeye başladığı bugünlerde sokak hayvanları yiyecek ve içecek sıkıntısı yaşıyor. Yetkililer, sokak hayvanları için dışarıyan ekmek ve su bırakılması çağrısında bulunuyor.

Havaların soğuması ile dışarda soğuklara karşı yaşam mücadelesi veren hayvanlar aç susuz bir şekilde yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Bazı hayvanlar yiyecek ve su bulmayı başarırken bazı hayvanlar ise aç ve susuz gezerek yaşam mücedelesi veriyor.

Unutulmasın ki  'Soğukta üşümüş Aç kalmış bir kedi yada köpeği doyurmak, kanadı kırık bir kuşa yardım etmek en büyük duadır' 

İşte sokak hayvanlarına yardım etmek için yapılabilecekler listesi:Arabanızı çalıştırmadan önce tekerlekte ya da motorda bir kedi olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

İçine girebilecekleri minik bir baraka ya da soğuktan koruyacak karton sığınaklar yapın.

Sokak hayvanları için dışarıya koyulan suların içine 1 damla zeytinyağı damlatmak soğuğa karşı dirençlendirir.

Mahallenizde öncü olun, herkesin evinde pişen yemeklerinden artıklarını toplayarak birkaç kaba ayırarak parklara, kuytu köşelere koyun veya en azından kendi evinizdeki artıkları sokak hayvanları için ayırın.

Yaralı ve hasta olduğunu düşündüğünüz bir hayvan görürseniz, en yakın belediyeye haber verin.

Sokak hayvanları için koyduğunuz su donduysa değiştirmelisiniz. Metal ya da çelik su kapları suyu çabuk dondurur, kış aylarında kullanmamaya dikkat etmek gerekir.

Kuşlar için pencerenizin önünü temizleyip, pencere kenarına ekmek kırıntıları, bulgur serpebilir ya da bahçenizdeki ağaçlara ekmekler asabilirsiniz.

Düşük bir ücret karşılığında kasabınızdan 3-4 kg sakatat alıp yardıma muhtaç hayvanlar için yol kenarlarına koyabilirsiniz. Bunları ücretsiz sağlayan kasaplarda var.

Apartmanınızın kazan dairesine, apartmanın sakinlerinin de onayını alarak soğuktan ve yağıştan ıslanmış kedileri alıp bakabilirsiniz.

Aşırı olarak titreyen bir kedi ya da köpek görürseniz bu hipotermi belirtisi olabilir. Böyle bir durumda onu eve alarak yavaş bir şekilde ısıtmalısınız.
Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.