banner461
banner195

Sürücüler Dikkat! "Ortalama hız tespit sistemi" devreye giriyor.

1 Temmuz'da Otoyollarda "Ortalama Hız Tespit Sistemi" devreye giriyor...

Sürücüler Dikkat! "Ortalama hız tespit sistemi" devreye giriyor.
18 Mayıs 2017 Perşembe 11:37

banner143
banner134
1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren hayata geçirilecek olan 'Ortalama Hız Tespit Sistemi'yle otoyollarda araçların seyri sırasında ortalama hızları tespit edilecek ve ihlali bulunanlara cezai işlem uygulanacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle, 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren otoyollarda araçların seyri sırasında ortalama hızları tespit edilecek ve ihlali bulunanlara cezai işlem uygulanacak.

Protokol kapsamında; araçların otoyollarda giriş yaptığı HGS/OGS noktası ile çıkış yaptığı HGS/OGS noktası arasında kat etmiş olduğu mesafe ve süre bilgilerinden araçların ortalama hızlarının tespit edilerek yasada belirtilen hız limitlerini aşan araçların tescil plakalarına Karayolları Trafik Kanununun ilgili maddesi uyarınca trafik idari para cezası tatbik edilmesi mümkün olacak.

Türkiye genelinde 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak olan bu sistemle; sürücülerin otoyollarda kullandıkları araç sınıflarına tanınan hız limitleri üzerinde araç kullanmaları ve bu nedenle gerçekleşen kazaların sonuçlarının ağırlaşmasını önlemek, egzoz emisyonlarının doğaya verdiği zararı en aza indirmek, aşırı hıza bağlı yüksek yakıt sarfiyatının ithalat üzerindeki yükünü hafifletmek amaçlanıyor.

Sistem Ankara-İstanbul, İstanbul-Edirne, İzmir-Aydın, Niğde-Şanlıurfa, Adana- Mersin ve Adana-Şanlıurfa otoyollarında eş zamanlı olarak 01 Temmuz 2017 tarihinden itibaren başlayacak.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Vatandaş - 12 ay önce
Hem paralı yolu kullanacaksın hemde hız yapmayacaksın hem bom boş otobanda gideceksin hemde 120 yi geçmeyeceksin valla iyiymiş ya.
Avatar
millet - 12 ay önce
millet ne yapsin ozaman bisikletlen gidip gelsin yani artik bu dereceye getirdiler