banner461
banner195

Su’yun Geleceği Nevşehir Üniversitemizde Tartışıldı

Nevşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölüm Başkanlığı tarafından ‘Su Kaynaklarının Yönetimi, Politikalar ve Sorunlar: Küreselden Yerele’ Konulu Panel düzenlendi.

Su’yun Geleceği Nevşehir Üniversitemizde Tartışıldı
15 Mart 2013 Cuma 17:40

banner143
banner134

 Nevşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölüm Başkanlığı tarafından ‘Su Kaynaklarının Yönetimi, Politikalar ve Sorunlar: Küreselden Yerele’ Konulu Panel düzenlendi.

Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen panele; Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Pof. Dr. Çetin Pekacar, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevki Özgener İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Leyla Kahraman,Eski Ürgüp Belediye Başkanı Bekir Ödemiş belediye başkanları, bazı daire amirleri, farklı üniversitelerden akademisyen ve çok sayıda davetliyle birlikte üniversitemiz akademik ve idari personelinin yanı sıra öğrenciler katıldı.

Üniversitemiz Rektörlüğü ile birlikte Nevşehir Valiliği, Nevşehir Belediyesi, Nevşehir Ziraat Odası Başkanlığı desteğiyle İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanlığı tarafından organize edilen ve Nevşehir’in su sorununun da ele alındığı panelin açış konuşmasını Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Leyla Kahraman yaptı.

Günümüzdeki petrol savaşlarının yerini su savaşlarının almaması için geç kalmadan su kaynaklarının yönetiminde akılcı ve sürdürülebilir politikaların hayata geçirilmesi gerektiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Leyla Kahraman, “Su, bireylerin en temel gereksinimi olma, başlıca ekonomik faaliyetlere kaynaklık etme özelliği ile ulusların devamlılığı için yaşamsal bir kaynaktır. Dünya nüfusunun artması, küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri, suyun yeryüzündeki dağılımı ve kullanım şekli, su ile ilgili çok ciddi sıkıntıların oluşmasına neden olmuştur. Gelecekte su savaşlarının yaşanmaması, günümüzdeki petrol savaşlarının yerini su savaşlarının almaması için geç kalmadan su kaynaklarının yönetiminde akılcı ve sürdürülebilir politikalar hayata geçirilmelidir” dedi.

Düzenlenen panelin oldukça önemli olduğunu söyleyen Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çetin Pekacar, “Bu bilimsel toplantının düzenlenmesini sağlayan başta İktisadi ve İdari Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Şevki Özgener olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Su olmazsa, hayat olmaz. Bu bakımdan bu tür çalışmaları ve toplantıları Nevşehir Üniversitesi olarak önemsiyoruz. Şimdiden ortaya koyacakları değerli bilgileriyle bizleri aydınlatacak olan konuşmacılarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Doğal çevrenin korumasının önemine değinerek bunun en temel haklardan biri olduğunu söyleyen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevki Özgener, “Özellikle su kaynaklarının yönetimi denince sadece aklımıza nehirlere set çekmek, barajlar kurmak gelmesin. Çünkü bazı nehirlere gem vurmak demek bazı şehirleri, bazı hayatları tahrip etmek demektir. Ayrıca suyun tasarruflu ve dengeli bir şekilde kullanılması, günlük yaşamımızda yönetilmesi gereken en önemli kaynaklarından bir tanesi olması gerektiği kanısındayım” diye konuştu.

Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, “Dünyada çevreyle ilgili düzenlenen konferansların çoğunda su ele alınmıştır. Sahip olduğu zenginlik nedeniyle su, çevrenin vazgeçilmez bir kaynağıdır. Elektrik üretimi başta olmak üzere ekonomik alanda, sanayi alanında, tarım alanında önemli olduğu kadar insan hayatının sürdürülebilirliği ve gündelik yaşam için de büyük önem arz etmektedir” diye konuştu.

Nevşehir Üniversitesinin suya dikkat çekmesinin oldukça memnuniyet verici olduğunu söyleyen Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ise “Su hakkında söylenecek çok şey var. Nevşehir Belediyesi olarak biz, ilimizin uzun yıllar su ihtiyacını karşılayacak çalışmalarda bulunduk. Nevşehir Üniversitesinin böyle önemli bir panel düzenleyerek suya dikkat çekmesi oldukça memnuniyet verici. İnşallah panel sonunda ortaya çıkacak eserler bizlere yol gösterecek” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından oturumun başkanlığını da yapan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Ersoy Yıldırım ‘Tarımsal Su Yönetimi’, DSİ Eski Yöneticisi ve İnşaat Mühendisi, Su Politikaları Uzmanı Dursun Yıldız ‘İklim Düzensizliği, Su Yönetimi ve Gıda Güvenliği İlişkisi’, İnönü Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mihriban Şengül ‘Türkiye’nin Su Politikası ve Köylülerin Öfkesi’, Nevşehir Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Metin Duyar ‘Ortadoğu'da İsrail'in Su Politikası’, Celal Bayar Üniversitesi Salihli Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Uluç Çağatay ‘Bilgi Çağında Nasıl Bir Su Yönetimi’ konularında bilgi verdi.

Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Leyla Kahraman’ın oturum başkanlığını yaptığı ikinci oturumunda ise; Jeoloji Mühendisi, Kamu Yönetimi Uzmanı Bekir Ödemiş ‘Kentlerde Su Talebi ve Kullanımı’, Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya ‘Nevşehir Merkez İçmesuyu Mevcut Durumu ve Proje Çalışmaları’, DSİ 12. Bölge Müdürlüğü Planlama Şube Müdürü Ünal Yüceer ‘Nevşehir İli Su ve Toprak Kaynakları’, Nevşehir Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüsniye Akıllı ‘Tarımsal Su Yönetimi ve Sorunlar: Nevşehir Örneği’ ve Nevşehir Ziraat Odası Başkanlığı Yönetim Kurulundan Hüseyin Güçlü ‘Küresel İklim Değişikliği ile Birlikte Nevşehir Tarımında Su ve Suyun Önemi’ konularında bilgi verdi.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
mehmet piyaslı - 5 yıl önce
su sorunu paneli nasıl neyi ele alıyorlar aylardır kentsel dönüşüm yıkım yerleri oluk oluk su akıyor vatandaş görürse haber veriyor ne vali ne belediye başkanı hiç yıkım yaparken uğramışlarmı daha halen patlak sular akıyor neden panelden panele gidiyorlarda birtek kale mahallesinde ne oluyor yıkım nasıl gidiyor hiçmi merak etmiyorlar başbakan bile yıkımı törenle yaptı nedense bizim nevşehir erkanı teşrif etmediler birazdaha duyarlılık bekliyoruz saygılarımla mehmet piyaslı