banner461
banner195

Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel Nevşehir Belediye Başkanı Ünver’i Ziyaret Etti

Sanat Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel, Nevşehir’deki tarihi mekanlarını ziyaret ettikten sonra Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’i de ziyaret ederek bir süre görüştü.

Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel Nevşehir Belediye Başkanı Ünver’i Ziyaret Etti
09 Şubat 2016 Salı 13:03

banner143
banner134
Sanat Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel, Nevşehir’deki tarihi mekanlarını ziyaret ettikten sonra Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’i de ziyaret ederek bir süre görüştü.

Beraberindeki bir heyet ile birlikte Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’i ziyaret eden Sanat Tarihçi –Yazar Talha Uğurluel, Aksaray’da verdiği konferansın ardından Nevşehir’e geldiğini belirtti.

Çeşitli kereler bir tarihçi gözü ile bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Nevşehir’e geldiğini aktaran Uğurluel, Nevşehir’in tarihle iç içe olan önemli şehirlerden biri olması nedeniyle de ayrı bir tutkunluğunun olduğunu vurguladı.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’de, Talha Uğurluel’in TV’deki tarih proğramlarını yakından takip ettiğini belirterek, Sanat Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel ’e, gazetecilik yaptığı dönemlerde kaleme aldığı ve 1996 yılında yayınladığı “ Damat İbrahim Paşa Eserleri ve Ölümü “ isimli kitap hakkında bilgiler verdi.

Nevşehir Belediye Başkanlığı görevine seçildikten sonra da Nevşehir’li Damat İbrahim Paşa dönemi de başta olmak üzere Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü nezninde geniş çaplı bir araştırma başlattıklarını dile getiren Ünver, bu kapsamda 85 bin belgenin de internet üzerinden özellikle bilimsel anlamda tarih çalışmaları yapmak isteyen tüm bilim adamlarının ve bu yönde çalışma yaparak tarih severlerin yararlanımına sunduklarını kaydetti.

Bugüne kadar değerlendirilen belgelerden ciddi veriler elde edildiğini vurgulayan Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Nevşehir Belediyesi olarak bölgenin tarihsel gelişimlerine ışık tutacak düzeydeki tüm çalışmalara her türlü katkı sunduklarını ifade etti.

Ünver, ayrıca Uğurluel ve beraberindekilere ,Kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında keşfedilen dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşimine ilişkin olarak da bilgiler aktardı.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, daha sonra ziyaretin anısına Sanat Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel ve beraberindeki heyete Nevşehir Belediyesi’nin kültür yayınlarından oluşan bir set takdim etti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.